Elektrilevi taastas ajaloolise Paide alajaamahoone

Lai tn. 8 asuv taastatud alajaam. Foto: Erik Riikoja

Elektrilevi taasavas reedel Paides Lai tn. 8 asuva ajaloolisel kujul taastatud muinsuskaitse alla kuuluva alajaamahoone, mis pärineb aastast 1925.

2023. aastal möödub kogu Eestit katva elektrivõrgu rajamise algusest 100 aastat ja selle tähistamiseks on Elektrilevi koostöös Muinsuskaitseametiga otsustanud taastada üle 30 erinevates paikades asuvat ajaloolise väärtusega alajaama.

Paide alajaamahoone oli esimene, mis projekti raames avati ja see on taastatud võimalikult autentsel kujul. Vanal alajaamahoonel taastati nii katus kui fassaad, tehti vajalikud haljastustööd ja hoone tähistati ka infotahvliga, millel on välja toodud objekti väärtus ja ajalooline tähendus. Ehitustöid tegid Connecto ja Haart Ehitus.

Elektrilevi juhatuse esimees Jaanus Tiisvend ütles, et elektrivõrgu ajalugu räägib ühtlasi ka lugu sellest, kuidas toimus Eesti elektrifitseerimine. Viimase paari aasta jooksul on kaardistatud üle 30 alajaamahoone, mis on oma arhitektuurilt väga ehedad ajastu peeglid ning on samal ajal mänginud Eesti elektrifitseerimise ajaloos märkimisväärset rolli.

Kaardistatud alajaamade hulgas on nii neid, mis endiselt töökindlalt piirkonna elanike kodusid elektriga varustavad kui ka neid, millest on järel ainult hoone ja mis tänaseks täidavad hoopis teist funktsiooni. Kuna osa väärtuslikke hooneid on teiste omanike käes, kutsub Elektrilevi ka teisi üles ajaloolist väärtust taastama.

Eestis hakati erinevaid piirkondi, linnu ja asulaid ühendavat elektrivõrku rajama alates 1923. aastast, mil valmisid Ellamaa ja Ulila kaugemaa elektrijaamad ning seda loetaksegi kogu riiki katva elektrivõrgu alguseks.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background