Homme on Eesti lipu sünnipäev

Foto: Lipuvabrik.ee

Homme, 4. juunil saab Eesti lipp 135-aastaseks ja selle puhul heisatakse riigilipud.

Lipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell 8 hommikul ja langetatakse päikeseloojangul. Kui lippu ei langetata, tuleb see pimedal ajal valgustada.

Hommikul kell 7 kutsub Riigikogu ja Eesti Lipu Selts pidulikule riigilipu heiskamisele Pika Hermanni torni jalamile Kuberneri aeda. Pärastlõunal kella 15st 19ni on kõikidel huvilistel võimalus ronida Pika Hermanni torni.

Eesti lipu päeva tähistatakse Eesti Üliõpilaste Seltsi sinimustvalge lipu õnnistamise aastapäeval. Nimelt valisid ärkamisajal eesti soost üliõpilased enda tunnusvärvideks sinise, musta ja valge. Esimene sinimustvalge lipp valmis 1884. aasta kevadel ning see õnnistati ja pühitseti 4. juunil Otepää kiriklas.

1884. aastal oli lipu pühitsemise ajal lipuhoidjaks ja kõnepidajaks lipu värvuste tähenduse kohta Christoph Beermann, kelle viimne puhkepaik on Järva-Peetri kirikaias lipuplatsi kõrval. Tema õde Emilie oli üks kolmest lipuvalmistajast.

2004. aastal kinkis Eesti Üliõpilaste Selts Järva-Peetri kogudusele ühe neljast originaallipu koopiast. Lipp on Järva-Peetri kirikus kõigile vaatamiseks kenasti eksponeeritud.

Kuigi Christoph Beermanni 1884. aastal peetud kõne teksti ei ole jäädvustatud, on toona välja öeldud selgitus värvide tähenduse kohta käibel tänaseni. Eesti Üliõpilaste Seltsi lipust rahvus- ja riigilipuks saanud sinimustvalge sinine värv sümboliseerib isamaa ustavust, must sihikindlust ja valge südamepuhtust.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background