Jalgrattamuuseum korraldab teedeajaloo päeva

Väätsal tegutsev Eesti Jalgrattamuuseum korraldab järgmisel nädalal Euroopa Muinsuskaitsepäevade raames teedeajaloo päeva „Jalgrattamuuseum – muuseum Eesti iidsete teede keskpunktis“.

Muuseumi looja ja eestvedaja Valdo Praust ütles, et muinas- ja keskajal asus Väätsal Eesti teedevõrgu keskpunkt, umbes midagi sarnast nagu kaasajal on Mäos. Tallinn-Viljandi-Riia iidne talvine maantee on Väätsal sajandeid tagasi ristunud ainsa Kesk-Eestit läbiva ida-lääne suunalise maanteega, mis varasematel sajanditel ühendas Ida- ja Lääne-Eestit.

Selle maantee äärde on läbi aegade tekkinud nii Kareda küla, Paide linnus ja linn, Koluvere piiskopilinnus ning paljud muud ajaloolised paigad. Jalgrattamuuseumi maja – 1893. aastal valminud ajalooline Väätsa vallamaja – on ehitatud selle tähtsa teederistis asunud keskaegse talimaanteekõrtsi ülipaksudele müüridele.

Teedeajaloo päev Eesti Jalgrattamuuseumis algab 15. septembril kell 16, mil tutvustatakse muinas- ja keskajal Väätsal ristunud, kuid hiljem hüljatud ja unustatud iidseid maanteid. Ühtlasi räägitakse ka tollastest liikumisviisidest ja maanteekõrtsi rollist teeäärse taristuna. Kell 18 saab kuulata Pilipenko perebändi kontserti pealkirjaga „Teel“.

Loeng ja kontsert on kõikidele huvilistele tasuta ning lisaks saab tutvuda ka muuseumi püsiekspositsiooniga, mis koosneb enam kui 120 ajaloolisest jalgrattast.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background