Järva-Madise kirikus töötab Ackermanni uurimisgrupp

Foto: K. Klandorf . Allikas: register.muinas.ee

Täna, 13. augustil ja homme, 14. augustil töötab Järva-Madise kirikus Ackermanni uurimisgrupp. Christian Ackermann oli Tallinna ja ühtlasi Eesti kuulsaim barokkajastu puunikerdaja, kes murdis end tsunftisüsteemist lahti ja kuulutas end vabaks meistriks.

Ackermanni erakordne isiksus ja looming on vajunud suuresti unustuse hõlma ning vajab seetõttu uuesti avastamist.

Avastamist, nagu kinnitab Ackermanni uurimisgrupi seni tehtud töö Tallinna toomkirikus ja rootsi Mihkli kirikus, aga ka Türi, Martna, Lihula, Karuse ja Koeru kirikus, on kindlasti palju. Ka Järva-Madise altariseina juures, mis on omistatud Ackermannile ornamentika ja figuuride nikerdusstiili järgi.

1690. aastatel valmistatud altariseina on 19. sajandil seoses uue altarimaali muretsemisega põhjalikult ümber kujundatud. Tõenäoliselt on tumepruuni ja valge värviga kaetud altariseina sekundaarse värvi all säilinud originaalpolükroomia, nagu näiteks Martna ja Türi kiriku altariseinal.

Kas see ka nii on, seda saavad kõik oma silmaga vaatama tulla. Ackermanni uurimisgrupi juhid – Eesti Kunstiakadeemia professor Hilkka Hiiop ja Eesti Kunstimuuseumi kuraator kunstiajaloodoktor Tiina-Mall Kreem – on lahkesti valmis Järva-Madise koguduse liikmete ja sõpradega kohtuma ning siis ka Ackermanni elu ja loomingut lähemalt tutvustama. Samas on võimalik tutvuda ka Ackermanni töögrupi teiste teadlaste ja nende tööga.

Kõik huvilised, nii suured kui väikesed, on oodatud Järva-Madise kirikusse 13. augustil alates kella 15.00. Kes soovib Ackermanniga tutvumisega iseseisvalt juba varem algust teha, siis selleks pakub võimalust uurimisprojekti kodulehekülg.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background