Järvakakad stardivad täna Utria dessandil

Pilt on illustreeriv. Foto: Utria 2018. Autor: Karri Kaas. Kaitseliit.ee

Täna õhtul  stardib militaarvõistlus  “Utria dessant 2019” , millega ERNA Selts, Kaitseliit ja Narva-Jõesuu linn tähistavad Eesti territooriumi, Narva ja Jaanilinna vabastamist punaväelastest täpselt 100 aastat tagasi.

Võistkondi on sel aastal registreerunud kokku 30. Enim võistkondi paneb traditsiooniliselt välja KL Tallinna malev. Järva Malev on esindatud kahe võistkonnaga. Järva I võistkonda kuuluvad: Alo Aasma, Arti Kõrgesaar, Jürgen Põldma,  ja Indrek Reismann. Võistkonna esindajad on Urmas Kõonurm ja Tarmo Koit.

Järva II võistkonda kuuluvad: Janno Tamme, Gert Tasang, Jaanus Nurmsalu ja Indrek Siska. Võistkonna esindajad on Vallo Tamme, Risto Aarelo ja Martin Kullerkupp.

Lumeolud Ida-Virumaal on head, mis ERNA Seltsi presidendi Meelis Rätsepa sõnul lubavad trassi, mille pikkus on sel aastal linnulennult umbes 60km, läbida suuskadel. “Vähendasime sel aastal veidi trassi pikkust, lisasime aga kontrollpunktide ja ülesannete hulka. Tuima rühkimist maastikul on tänavu vähem, kuid võistlus ei tule lihtsam vaid mitmekülgsem”, iseloomustas Meelis Rätsep tänavuaastast võistlustrassi.

Utria dessant 2019 lõpeb laupäeval/19. jaanuaril, kui relvastatud võistkonnad alustavad Olgino suunalt, Kadastiku järve piirkonnast liikumist Kreenholmi poole. Hommikul kell 08.00 alustab esimene võistkond aga lõpujooksu Kreenholmi Manufaktuuri kaldapealsel.

“Eesti 100” ürituste raames annab klubi klubi FrontLine algusega 14.00 Kreenholmi naabruses Narva vabastamise näidislahingu. Enne etendust on huvilistel võimalus klubi liikmetega vestelda ja tutvuda ajaloolise relvastuse, varustuse ja embleemidega.

Utria dessandi lõpujooksuga samaaegselt algab kell 11.00 Utria dessandi mälestusmärgi juurest Soome Vabariigi saatkonna korraldatud “Eskola jooks“. 21,1km pikkuse poolmaratoniga tähistatakse Soome vabatahtlike 1.kompanii teekonda kapten Anto Eskola juhtimisel marsruudil Udria-Laagna-Riigiküla-Narva raekoja plats.

Utria dessant 2019 autasustamine toimub algusega kell 16.00 TÜ Narva kolledžis.

17.-19.01 1919.a. toimunud Utria dessant oli Vabadussõja suurim dessantoperatsioon, mille põhiraskust kandsid Soome vabatahtlikud. Operatsioonis osalesid ka Narva kaitseliitlased, Eesti rahvavägi ja merevägi ning Vene loodearmee ohvitseridest koosnev võitlusgrupp. Narva ja Jaanilinn puhastati enamlastest 19. jaanuaril, millega viidi lõpule Eesti territooriumi vabastamine.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background