Järvamaa 2018. aasta terviseteo on teinud Kirna mõis

Kirna mõis. Foto: puhkaeestis.ee

Tänasel Järvamaa tervisefoorumil kuulutati välja maakonna aasta tervisetegu, mille pälvis Kirna mõis.

Kirna mõisas on selle eestvedajad teinud algust üsna erakordse algatusega kogu Eestis- nad finantseerivad annetuste ja isiklike vahenditega koolituste sarja, mis paneb iga inimese mõtlema ja keskenduma oma tervisele, oma hingelise ning füüsilise tasakaalu ja heaolu suurendamisele.  

 

Tuuli Org ja Reimo Lilienthal. Foto: Teet Reier/Türi Rahvaleht

Ettevõtjad Tuuli Org ja Reimo Lilienthal usuvad, et terve ühiskond algab tervest inimesest ning püsiva sisemise õnne eelduseks on isikliku vastutuse võtmine. Omalt poolt on nad võtnud eesmärgiks aidata igaühel selleni jõuda ja jagada teadmisi, mis inimest sellel teel aitaksid. Selleks, et see oleks kõigile kättesaadav, ei küsi nad osalejatelt piletiraha. Kõik Kirna mõisas 2018. aastal läbi viidud sündmused on olnud osalejatele tasuta, soovijad on saanud teha annetuse. Lisaks on nad otsinud oma ideele toetajaid ettevõtjate hulgast ning loonud võimaluse kuulata loenguid otseülekandes veebi vahendusel erinevatele organisatsioonidele, kes ei saa osaleda kuid soovivad näiteks oma küla inimestele või seltsiliikmetele harivat loengut pakkuda. 

Toimunud loengud on kõik teaduspõhised ning kaasatud on spetsialiste, kes küll suudavad näha tervist ning heaolu läbi mitme vaatenurga kuid ei tegele ebateadustega. Toimunud tervisepäevad, loengud ning töötoad ja kontserdid on leitavad sündmuste kavast SIIT. Nende hulgas on nii liikumisele, toitumisele kui emotsionaalsele tervisele suunatud ettevõtmisi, ühiseid töötubasid. Lisaks on Kirna mõis lahkeks võõrustajaks erinevatele kontserdikorraldajatele. Kirna mõisas tegutsev kohvi kannab samuti tervislikkuse märki ning toetab kohalikku kontseptsiooni – toit valmib värskest kodumaisest toorainest, välditakse ebatervisliku ning väheväärtusliku pakkumist. 

Ettevõtjad usuvad, et leiavad oma tasuta tervisepäevade jätkamiseks toetajaid ning suurendavad sellega kogukondlikku ja tervislikumalt elamise mõtteviisi, panevad võimalikult kaua tervena ja õnnelikult elatavasse ellu panustama nii organisatsioone kui eraisikuid, vähendades sellega nii kogu riigi kui iga inimese haigestumisi ja kulusid.  

„Pean Kirna mõisas toimunud tervisesündmusi heaks näiteks ning maailmamuutvaks kogemuseks, kuidas on võimalik ise ideesse uskudes kaasata rahastajaid ning saavutada väikeste sammudega muutusi inimeste tervisekäitumises,“ ütles kandidaadi esitaja Pipi-Liis Siemann.

Parim tervisetegu sai tunnustuse 23. novembril Türi kultuurikeskuses toimunud maakonna tervisefoorumil, kus muuhulgas tutvustati Järvamaa uut terviseprofiili. Kokku oli tervisenõukogul kaaluda nelja taotluse vahel. Tänavuse terviseteo tunnustamise ja tervisefoorumi korraldas Järvamaa Omavalitsuste Liit.

Varasemalt on Terviseteo tiitli võitnud:
2017 – Türi elamuspark ja Kõrgessaare kettagolfi rada
2016 – Ilmar Mõttuse täiskasvanute kehalise kasvatuse tunnid
2015 – Tervisematkad Järvamaal
2014 – Järva-Jaani Võllaste kettagolfi rada
2013 – „Ravimtaimete kasvatamine ja tundmaõppimine“ Aravate lasteaias Mesimumm
2012 – Järvamaa lasteaedade tervisealased hea praktika näited
2011 – Tervistav õuesõppeaasta Türi kesklinna lasteaias.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background