Kalle Grünthal: Linnapea valetab!

27/10/2020

Tagasi

Kalle Grünthal

Linnapea Priit Värgi vastulause minu arvamusloole, “Priit Värk on diktaator Lukašenka musterõpilane”, paljastas temas veel ühe halva iseloomuomaduse, mida ma ei teadnud tal olevat. Nimelt valetamise.

Linnapea märgib oma vastulauses, et seisab nende inimeste eest, kes ennast ise ei saa kaitsta ning lisab veel juurde retoorilise küsimuse, kas keegi suudaks nimetada mõne positiivse teo Paides Grünthalilt pärast seda, kui temast sai riigikogu liige? Tema ei pidavat igatahes teadma. Eks tuleb siis linnapead valgustada nendest  „mõnedest asjadest“ , sest mina tean vähemalt kolme.

Mis need kolm asja siis on?

Esiteks. Minu poolt eraldati 5000 eurot Paide linna eakate päevakeskuse tegevustoetuseks, mis laekus Paide linnavalitsuse sotsiaalosakonnale. Mis järgnes pärast raha laekumist? Linnapea ilmselgel teadmisel kärbiti linnaeelarves olevat eakate päevakeskusele eraldatud raha üle 2000 euro. Küsin kas see on siis hoolivus nende suhtes, kes ise ei saa ega suuda ennast kaitsta? Ärge tulge mulle rääkima, et seda raha oli kusagile mujale rohkem vaja. Ilmselgelt kasutati taktikat, äraaetud hobused lastakse ju maha. Tahtlikult unustati ära, et hüvedele, mida teie põlvkond praegu naudib, ladusid vundamendi just meie isad-emad, vanaisad-vanaemad. Mille või kelle eest aga linnapea seisis, kui eakatele mõeldud raha vähendas?

Teiseks. Minu poolt eraldati sihtotstarbeliselt 22 000 eurot AS Järvamaa haiglale uhiuue ja vajaliku esofagogastroduodenoskoop „Olympus“ soetamiseks, mis mõeldud siseorganite endoskoopiliseks uuringuks. Raha eraldati jällegi Paide linnavalitsuse kaudu, kuid Paide linnapea pole sellest positiivsest teost jällegi midagi kuulnud. Muide, Järvamaa haigla peaarsti Andres Müürsepa sõnul olevat ma olnud üldse esimene riigikogulane, kes haiglat on toetanud. Ilmselt oli see ka põhjuseks, et peaarst pöördus minu poole palvega, et aitaksin omalt poolt kaasa haigla erakorralise meditsiiniosakonna ehituseks rahaliste vahendite leidmiseks.

Lühidalt.  Haigla peaarst Andres Müürsepp, haldusjuht Toomas Tippi ning mina peame sõjaplaani, kuidas leida haigla juurdeehituse jaoks finantseering, sest sotsiaalminister Tanel Kiik on väisamas Järvamaad. Haigla külastust tal ametliku päevakorra järgi ettenähtud ei ole. Ühise nõupidamisega paneme paika plaani A ja plaani B. Minu ülesandeks jääb esialgu Tanel Kiik haigla juurde toimetada. Olengi esimene, kes Järvamaal ministrit Türil tervitab. Kiik jääbki nõusse, kuid lubab tulla alles ringkäigu lõpuks, lükates seega edasi kohtumise linnajuhtidega. Minister on kohal. Haigla juhid üritavad rakendada plaani A, kuid Kiik on tõrjuv. Parajal hetkel alustan juttu plaani B rakendamiseks. Haigla juhid jätkavad. Tulemus. Minister lubas haigla lisarahastuse küsimuse viia valitsuse istungile. Pool võitu käes. Kohtun rahandusminister Martin Helmega. Esialgu on minister samuti tõrjuv, kuid selgitades talle plaani B olemust, lubab Helme juurdeehituseks raha eraldada. Vahepeal peaarstilt ehmatav signaal, et rahakraanid keerati äkitselt kinni. Palun taas abi Martin Helmelt. Tulemus. Järvamaa Haigla saab lisarahastuse. Ahjaa, ka linnapea panus. Ainuke sõna kogu kohtumise vältel ministriga oli tere ning tema hilisem allkiri rahataotlusele.

Nüüd kokkuvõte. Ei ole usutav, et Priit Värk linnapeana, ei ole kursis minu tegevusega Riigikogu liikmena Paide linna heaks, sest kõik eelmärgitud dokumendid pidid käima läbi ka tema laualt. Teades linnapead päris tugeva maletajana on minu jaoks hämmastav, et ta laseb oma sõnakasutusega poliitilisel malelaual teha endale teada tuntud „karjapoisi“ mati. Häbi.

Kalle Grünthal

Riigikogu liige, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background