Keskväljaku arhitektuurivõistlus läks lahti

Foto: Joonas Kaljulaid

Paide Linnavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga kuulutas eile välja Paide keskväljaku arhitektuurivõistluse, mis on käesoleval aastal neljas jätkuprogrammi „Hea avalik ruum“ kuuluv võistlus.

Võistlustöödelt oodatakse ideid Paide keskväljaku nüüdisajastamiseks. Lahendada tuleb avaliku ruumi planeerimine, maastikukujundus, väikevormide ja rajatiste disain ja paigutus, valgustus ning liiklus- ja parkimiskorraldus (sh ühistransport), arvestades kehtivate piirangute (sh vandaalikindlus) ja ootustega. Seni ringristmikuna kasutatud keskväljak tuleb ümber kujundada ja pakkuda kasutusvõimalusi erinevateks sündmusteks.

Linnapea Priit Värk sõnas, et Paide linn on seadnud sihiks arendada keskväljakut terviklikult, nii et see oleks jalakäijasõbralik ja atraktiivne vaba aja veetmise koht. Värk lisas, et tänasel päeval on linnas säilinud ajalooline keskväljak, kus ühes otsas on kirik ja teises raekoda, kuid kahjuks on vahepealne ala täidetud suuresti autoringtee ja parkimiskohtadega. Seega tahab linnavalitsus, et tulevikus oleks keskväljakul ruumi ka jalakäijatele ja mõnus koht, kus olla.

Paide keskväljakut, mida kolmest küljest raamis ühekordne hoonestus, võib pidada üheks paremate proportsioonidega keskväljakuks Eesti väikelinnades. Linnasüdamikku koonduvad veel praegugi tähtsad liiklusteed – Tallinna ja Pärnu tänavad, kusjuures keskaegne turuplats on tänaseni säilitanud oma igivana positsiooni linna keskväljakuna.

Arhitektuurivõistluse ala on Paide keskväljak, kiriku kõrval olev plats ja ühendus Vallimäega. Kontaktalasse jääb keskväljaku vahetu ümbrus, sealhulgas Posti tänav, ühendus projekteeritava Paide riigigümnaasiumiga, Tallinna tänav koos loodava XIX sajandi tegevusmuuseumiga, jalgsiliikuja ühendused Vallimäega ehk kaldtee Tallinna tänavalt ja trepp Posti tänavalt ning Väike-Aia tänava parkimisala.

Arhitektide ja maastikuarhitektide töid oodatakse Paide keskväljaku konkursile hiljemalt 12. veebruariks. Võistluse žüriisse kuuluvad Paide linnapea ja žürii esimees Priit Värk, Paide linnaarhitekt Gerli Reiman, Paide linnavolikogu esimees Aivar Tubli, „Hea avalik ruum“ programmijuht Kalle Vellevoog, Eesti Arhitektide Liidu esindajad Katrin Koov ja Ralf Lõoke ning Eesti Maastikuarhitektide Liidu esindaja Laura Männamaa.

Arhitektuurikonkursi auhinnafond on 25 000 eurot, seda rahastavad Paide Linnavalitsus, kultuuriministeerium ja rahandusministeerium.

Loe lisa SIIT.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background