Kultuurivaldkonna parimad on selgunud. Lisatud FOTOLINK!

Reede, 7. veebruari õhtul tunnustasid Järvamaa Omavalitsuste Liit ja Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp Paide Muusika- ja Teatrimajas maakonna kultuurivaldkonna parimaid.

Omavalitsuste liit jagas preemiaid kolmes kategoorias: kultuurielu edendaja, kultuurihoidja ja parim kollektiiv.

Kultuurielu edendajaks tunnistati Paide Hammerbecki Põhikooli ja Türi Ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Anne Toomistu.

Rahvakultuurivaldkonnas on Anne Toomistu tegev koorijuhina aastast 1988, tänaseks on Anne üks kvalifitseeritumaid ja kogenumaid koorijuhte – kutsetunnistuse kohaselt VI tase, mis on kõrgeim võimalikest Eesti Vabariigis.

2019. aasta oli Järvamaa Tütarlastekoori 10. sünnipäeva tähistamise aasta. Kooris on lauljaid igast Järvamaa omavalitsusest. Koori 10. sünnipäeva tähistati kolme kontserdiga. Järvamaa Tütarlastekoor osales 2019. aasta üldlaulupeol „Minu arm“ valiklastekooride kategoorias, kuhu pääsemine eeldas tiheda sõela läbimist ning valikkooride repertuaar nõuab dirigentidelt panustamist tavalisest rohkem nii tööaega kui ka oskustesse.  Anne juhatada on olnud Järvamaa laulu- ja tantsupidudel nii lastekooride kui ühendkooride laulud ligikaudu 30 aastat.

Anne panustab aega ka vokaalansamblite juhendamisse. 2019. aastal oli Anne korraldada Järvamaa koolinoorte vokaalansamblite konkurss, mille alguses oli õpetajatel ja õpilastel võimalik õppe-eesmärgil Eesti Kooriühingu mentori Merike Toro juhendamisel läbi teha hääleseade koolitus.

Aastaid on Anne Toomistu juhendatavad solistid võtnud osa Järvamaa laste ja noorte lauluvõistlusest „Laulukaar“.  Anne õpilane on ka täna ETV-s töötav saatejuht Kristjan Pihl, kes tänini armastab laulda. 2019. aastal võitis Järvamaa laste ja noorte lauluvõistluse 14-16-aastaste vanusegrupis Elizabeth Kattai, kelle juhendaja on Anne Toomistu.  Anne oskab motiveerida õpilasi laulmisega tegelema ning seeläbi on nii mõnigi noor inimene leidnud endale erialase tegevuse.

Kultuurielu edendaja preemiale kandideerisid veel Tiiu Vellama, Tea Saar ning 2019. aasta Järvamaa laulu-ja tantsupeo „Ma mõtlen, et…“ loomemeeskond koosseisus Monika Kirss, Meelis Välimäe ja Meelika Mikson.

Kultuurihoidja preemia pälvis Roosna-Alliku rahvamaja juhataja Anneli Karma.

Anneli Karma südameasi on rahvakultuuri traditsioonide edasikestmine ja noorematele pärandamine.  Tema eestvedamisel on rahvamajal välja kujunenud traditsioonilised üritused, mille korraldamisel tehakse tihedat koostööd kultuuriasutuste, lasteaedade ja põhikooliga.

Rahvamajas tegutsevad taidlusringid on aastaid osalenud maakonna laulu- ja tantsupidudel ning rahvatantsupäevadel, Järva Jõulufolgil, võimlemispidudel Tallinnas, Meeste Tantsupidudel Rakveres, Naiste Tantsupeol Jõgeval ja paljudel teistel  üritustel. Kõik piirkonna traditsioonilised ettevõtmised ja rahvakalendritähtpäevad on Anneli korraldada.

Lisaks annab ta muusika- ja rahvatantsutunde kohalikus lasteaias, õpetab rahvatantsu naistele ja memmedele, veab eakate klubi „Hämarik“ tegemisi, korraldab piirkonna inimestele igal aastal mitu välisreisi, olles ise reisijuht, ning osaleb aktiivselt Järvamaa kultuuri nõukoja töös. Samuti lööb Anneli aktiivselt kaasa mittetulundusühingus „Allikaveed“,  kirjutades projekte ja taotlusi, et erinevaid ettevõtmisi ellu viia.

Pikaajalise kultuuritöötajana on Anneli Karmast saanud tõeline “maa sool”, kes algatab erinevaid ettevõtmisi, kaasab korraldusprotsessi ja tegemistesse terve kogukonna – pisipõnnidest eakateni välja. Ühtlasi oskab kaasata nii organisatsioone kui ka üksikisikuid.

Lisaks Anneli Karmale kandideeris preemiale Kaja Kraav.

Parima kollektiivi preemia anti naisrahvatantsurühmale Alleaa.

Alleaa on läbi oma tegevuse rikastanud nii Koeru piirkonna, Järva valla kui ka Järvamaa kultuurielu ning tutvustanud Eesti rahvakultuuri laiemalt. 

Kollektiiv loodi üle 40 aasta tagasi, täna kuulub sinna 12 aktiivset naist. Läbi neljakümne aasta on hoitud ja arendatud kunstilist taset, omandatud tantsualaseid teadmisi, osaletud erinevatel tantsupäevadel ja võistutantsimistel, esinetud külapäevadel ja simmanitel. Alleaa rikkalikus repertuaaris on nii folkloorseid kui ka autoritantse. 

2016. aastast juhendab tantsurühma noor ja lootustandev tantsuõpetaja ja -looja Birgit Mets. Tantsurühm on uuenenud, noorenenud, täis teotahet ja väga heas vormis, alati valmis pingutama parima tulemuse nimel. 

Möödunud aasta suurimaks õnnestumiseks võib pidada pääsu ja osalemist XX üldtantsupeol „Minu arm“. Igal aastal on esinetud Järvamaa laulu- ja tantsupidudel. 2019. aastal oli Alleaal suur au koos Järvamaa naisrühmadega tantsida Birgit Metsa loodud tantsu „Maa“. Samuti on olulised esinemised Koeru laulu- ja tantsupidudel, II Eesti Naiste tantsupeol. 2018. aastal osales naisrühm koos Birgitiga Koeru Keskkooli ülekoolilise tantsuetenduse „Lumivalgeke“ loomisel ja etendamisel. Lisaks on möödunud aastatel tantsurühm Alleaa on rikastanud oma osalemisega erinevaid kontserte nii  maakonnas kui ka väljaspool.

Aastal 2020 on Birgit Järvamaa tantsupeo „Hingesugulane“ üks naisrühmade liigijuhte.

Parima kollektiivi preemiale kandideerisid veel Türi Kammernaiskoor, Paide Naiskoor ja segakoor OiReTa.

 

Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp tunnustas parimaid samuti kolmes kategoorias: kultuuritegija, kultuurisündmus ja kultuuripärl.

Kultuuritegija preemia sai Valev Väljaots järjepideva Järvamaa kultuuriellu panustamise ja toetamise eest.

Kultuuritegija tiitlile kandideerisid ka Lilian ja Martin Bristol ning Janek Lehtpuu.

Kultuurisündmuse preemia sai SA Järvamaa Kogukonnafond Järvamaa laulu- ja tantsupeo sihtkapitali loomise eest.

Kultuurisündmuse preemiale olid esitatud ka Esna galerii, Hooviteater ja Paide Rock 50.

Järvamaa kultuuripärliks tunnistati Ants Oidekivi pühendumusliku ja professionaalse loometegevuse eest.

Austavale tiitlile kandideerisid ka Lilian Bristol, Ülle Müller ja Margus Tiitsmaa.

Helje Metsa tehtud fotosid saab vaadata SIIT.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background