Kunstiakadeemia tudengid uurisid Järva-Jaani kirikut

Möödunud nädala lõpus tegid Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tudengid Järva-Jaani kirikus uuringuid.

Pühakoja uuringutest selgus, et kiriku seinad ja võlvid on keskajal olnud märksa värvilisemad kui praegu. Pikihoone idavõlvikus leiti võlvi tipus ja kilpseintel krohvimise ajast pärinev kompositsioon: võlvi päises on ebaühtlasteks sektoriteks jagatud lillelaadne sõõr, millest jooksevad neljas suunas maalitud roided, mis lõpevad sepisankrut meenutava kujundiga (üks neist oli nähtaval juba enne uuringute algust).

Omakorda neist allpool, juba külgseinte, vööndkaare ja võidukaare pinnal, on sarnased sõõrid ning kaari ja aknaid raamistavad maalitud kvaadrid. Maaling on valdavalt punastes toonides, kohati on kasutatud halli/sinist.

Kooriruumis on võlvi tipus sarnane maaling, kuid seda katavad kaks hilisemat maalingut, millest varasem on maalitud erksinistes toonides ja hilisem kujutab kollast päikest heebreakeelse Jumala nimega.

Kantsli trepi kohal seinal ning mitmel pool mujal kirikus tuli välja musta ja punasega marmoreering, mida võib seostada kiriku barokse sisustusega.

Keskaegsed maalingud on teostatud võluva kohmakusega, iga lill on maalijal pisut isemoodi välja kukkunud, mis ütleb, et ilmselgelt pole tegemist professionaalse kunstniku loominguga, pigem võiks neid pidada ehitusmeistrite-krohvijate tööks. Sarnaseid maalinguid on kunstiakadeemia tudengid viimastel aastatel veelgi avastanud, näiteks naaberkirikust Koerust.

Üks tudengite juhendajatest Anneli Randla ütles, et kolme päevaga jõuti läbi uurida vaid väike osa kirikust, kuid juba seegi annab tunnistust, et Järva-Jaani kirikust on veel palju huvitavat leida.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background