Lauri Läänemets: Renoveerime Türi vallas nii palju kui võimalik

30/10/2020

Tagasi

Lauri Läänemets. Foto: SDE

Kui elate kortermajas ning soovite, et see näeks kena välja, oleks väiksemate soojakuludega, torud, aknad, ventilatsioon oleks vahetatud, siis on see väga õige soov. Meie perede võimalused peavad olema vähemalt sama head kui pealinnas!

Septembris kiitis Türi vallavolikogu heaks sotsiaaldemokraatide ettepaneku valla korteriühistute toetamiseks. Novembri lõpuks peab vallavalitsus esitama detailsema plaani, kuidas ja kes hakkab korteriühistuid nõustama, et inimeste kodud saaksid võimalikult hästi korda riigi ja valla toetustega.

Türi vallas on korrastatud väga vähe kortermaju, mulle teadaolevalt vaid kümne ringis, mõned on lähiajal tegemisel. Üldse on Järvamaa 764 korterelamust valdav osa veel korda tegemata.

Meie ettepaneku järgi peaks vald hakkama aktiivselt tegelema elanikkonna teavitamisega renoveerimise võimalustest ja vajalikkusest. Nõustama ühistuid renoveerimisprojektide koostamisel, rahastustaotluste esitamisel ja tasuvusarvutuste koostamisel. Samuti andis vallavolikogu vallavalitsusele korraldusele koostada kord, mille alusel toetatakse Türi valla korteriühistuid renoveerimisprojektide maksumuse hüvitamisel.

Järgmisel seitsmel aastal toetab riik suurte summadega korterelamute renoveerimist ning kui me seda võimalust ära ei kasuta, jääme elamispindade osas teistest maha. Suvel lõppenud Kredexi taotlusvoorust küsis toetust Järvamaalt vaid kaks Paide korteriühistut, seevastu meiega samast rahastuspiirkonnast Raplamaalt küsiti 12 ja Lääne-Virumaalt 34 hoone korrastamiseks. Niiöelda meie raha läheb teistesse maakondadesse, kuigi peaks siinsete inimeste heaolu parandama.

Korda tegemata korterelamud saavad olema lähitulevikus üks põhjus, miks inimesed Türi vallast lahkuvad. Kui sul on valida, kas elad 70- 80ndatel ehitatud amortiseeruvas hoones või korda tehtud majas, valid võimalusel alati korralikuma elupaiga. Täna on samal ajaperioodil ehitatud elamud terves Eestis sarnases olukorras, kuid eurorahadega lähevad mõned piirkonnad eest ära. Me ei tohi sellel juhtuda lasta.

Tallinna Tehnikaülikooli arvutuste järgi võivad aastaks 2050 ligi pooled valla kortermajad kasutusest välja langeda. Seda pigem aga valla äärealadel, kus majad väiksemad ja väljakutsed suuremad. Kui me sellel juhtuda laseme toimub suurem ääremaastumine, koolides jääb õpilasi vähemaks, ettevõtjatel töökäsi.

Mis aga kõige olulisem – iga kortermaja on kellegi kodu. Isegi kui seadus seda otse ei ütle, peab valla, linna ja nende juhtide esmane huvi olema oma inimese käekäik. Kui sellele saab kaasa aidata nii lihtsal viisil, siis seda tuleb teha. Pealegi oleks meie poolt pakutud tegevuste kulu imeväike Türil seni toiminud kodu soetamise toetuse kõrval aga mõju elanike arvule paarikümne aasta jooksul oluliselt suurem.

Järvamaa, sealhulgas Türi vald, on renoveeritud kortermajade arvult Eesti viimaste seas, seda ka AS Kredexilt renoveerimistoetuste küsimises. 2021. aastal algaval Euroopa Liidu eelarveperioodil planeeritakse korterelamute renoveerimist toetada üle Eesti 366 miljoni euroga, mis omab märkimisväärset positiivset mõju amortiseeruvale elamufondile. 2021 aasta riigieelarves on toetusteks ette nähtud juba 100 miljonit eurot.

Piirkondlikud suured erinevused renoveerimistoetuste taotlemisel võivad tähendada, et info ei liigu piisavalt ja tasuvusarvutuste ning toetuste taotlemise bürokraatiaga tegelemine ei ole kõigi jaoks lihtne. Samas loodi sellel aastal riiklikud laenud, juhuks kui pank ei aita ning eraldi toetused väga madala ruutmeetri hinnaga majadele. Neis küsimustes tahamegi tuge pakkuda!

Lauri Läänemets, SDE, Türi vallavolikogu liige


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background