Lõhutud on keskaegsest Paide kirikust säilinud ainus terviklik ehitusdetail

Foto: Kalle Kroon

Lõhutud on keskaegsest Paide kirikust säilinud ainus terviklik ehitusdetail. Ajaloolane Kalle Kroon on varem mitmeid kordi hoiatanud, et Paide seisukohalt hinnalise mälestise kaitseks oleks vaja midagi ette võtta, täna aga postitas ta pildid lõhutud sambaalusest Muinsuskaitseametile, lisades kaaskirja: “Teid tuleb nüüd kohe eraldi õnnitleda, kuna teie ja teie amet on saanud hakkama sellega, millega teie esivanemadki, kes söid inimesi, elasid ilma korstnata majas ja ei tundnud ei kirja ega mörti.”

Ajaloolase Ründo Mültsi sõnul on tegemist väga kurva uudisega ning nüüd tuleks kindlasti uurida, millisel moel on võimalik mälestist taastada.

Ehitusarheoloog Villu Kadakas on meie telefonikõne ajal juba näinud fotosid sündmuskohast ning avaldab ka lootust, et detaili parandamine on võimalik. Saame teada, et tegemist on ühega tõenäoliselt kuuest sambast, millele toetus keskaegne Paide kirik ning tegemist oli tänaseni tõesti ainsa terviklikuna säilinud ehitusdetailiga, sest lisaks sellele on veel mõned aknadetailid, mis aastasadade tagant meieni on säilinud.  Väärtust lisab ka see, et niisugused ehitustehnilised lahendused ei olnud Eestis väga levinud. Samasugused sambad on teada veel ka Väike-Maarja kirikus.

Ründo Mülts ei viibi täna Paides, kuid lubas asjaga tegelema hakata homme. EELK Paide Püha Risti kirik  juhatuse liige Andres Jalak ei soovinud juhtunut kommenteerida.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background