Märtsiküüditamise mälestuspäeval süüdatakse küünal koduaknal

Foto: Katre Nukka

Juhindudes tervisekaitsenõuetest, ei korraldata tänavu märtsiküüditamise aastapäeval 25. märtsil traditsioonilisi küünlasüütamisi ja avalikke mälestusüritusi.

Mälestuspäevaga seotud vabaühendused kutsuvad üles süütama küüditatute mälestuseks küünla koduaknal. Sotsiaalvõrgustike kasutajatel palutakse postitada küünla süütamisest pildid ning lisada postitusele teemaviide #Mäletame. Nii saab liita kõik sellised pildid ühte voogu ja inimesi sümboolselt ühendada, asendades nii eriolukorrast tulenevalt tühistatud mälestusüritusi.

Memento esindajad viivad võimaluse korral lilled ja süütavad küünlad mälestusmärkide juures. Kell 12 ja 15 helisevad kirikute kellad nende tuhandete inimeste mälestuseks, kes Siberisse jäid.

Homme, 25. märtsil möödub 71 aastat päevast, mil Nõukogude Liidu võimud korraldasid Eesti elanike vägivaldse ümberasustamise Venemaale Siberi piirkonda, kuhu saadeti üle 20 000 inimese. Teadaolevalt oli noorim küüditatu 3-päevane Anne Ojaäär Hiiumaalt ja vanim 95-aastane Maria Räägel Abja vallast.

Toonaselt Järvamaalt viidi väevõimuga Siberisse ligi 1500 inimest, neist ligi kolmandik olid kuni 21-aastased noored.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background