Muusikapäeva keskmes on akordion

Homme, 1. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva.

Muusikapäeva kontserdiprogramm tõstab au sisse elava muusika, viies publikuni enam kui 100 kontserti üle kogu Eesti. Mullustest muusikapidudest erineb tänavune selle poolest, et igas maakonnas võetakse fookusesse üks muusikastiil või instrument ja Järvamaal on selleks akordion.

Selles, et akordion on laiemas ringis taas ausse tõusnud, on tähtis roll noorema põlve muusikutel. Akordionit peab eriliseks ka multiinstrumentalist Kulno Malva, kelle sõnul võib akordion kõlada kui massiivne orel, kuid järgmisel hetkel kui õhuline viiulitrillerdus. Seda võib mängida nii juubelil kui kirikus, aidas kui kontserdimajas ning esitada nii pikki rahulikke meditatiivseid lugusid kui rokkida suurel laval.

Järvamaal oodatakse publikut homme kell 12:25 Koerus Aruküla mõisas, kus üles astuvad Henri Zibo ja Mikk Langeproon, kell 13 Paide Muusika- ja Teatrimajas, kus esinevad Tiit Kalluste ja Kulno Malva ning kell 17 Türi Kultuurikeskuses, kus laval on Henri Zibo, Mikk Langeproon, Tiit Kalluste ja Kulno Malva.

Sissepääs muusikapäeva kontsertidele on kõikjal tasuta.

Muusikapäeva traditsiooni algatas 1975. aastal maailmakuulus viiuldaja Yehudi Menuhin, kes soovis, et muusikakunst leviks kõikides ühiskonnakihtides sõltumata rahvusest, kultuurilisest taustast ja sotsiaalsest klassist. Eestis tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel alates 2002. aastast.

Lisainfot ja kogu muusikapäeva programmi leiab veebilehelt www.muusikapaev.ee.

Henri Zibo alustas kooliteed 2003. aastal Haapsalu Gümnaasiumis ning paralleelselt ka Cyrillus Kreegi nimelises Haapsalu Muusikakoolis, mille lõpetas kiitusega. Õpingud jätkusid 2012-2015 Tallinna Muusikakeskkoolis Aivi Tilga käe all ning alates 2015. aasta sügisest Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia interpretatsioonipedagoogika bakalaureuseõppes Tiina Välja akordioniklassis. 2018. aastast õpib H. Zibo muusika interpretatsiooni õppekaval magistriõppes.

Zibo on pälvinud Loode-Eesti regiooni akordionistide konkursil III koha (2008, 2010) ja I koha (2012); VII (2013) ja VIII (2014) vabariiklikul noorte akordionistide konkursil I koha;telekonkursil „Klassikatähed 2014“ II koha; Daugavpilsis toimunud rahvusvaheliselakordionistide konkursil „Naujene 2016“ II koha; 2017. aastal aset leidnud Vilniuse rahvusvahelisel akordionistide konkursil kõige vanemate mängijate seas 7. koha ning rahvusvahelisel akoridonistide konkursil „Coupe Mondiale 2018“ kammeransamblite kategoorias koos akordionist Mikk Langeprooniga 5. koha.

Zibo on soleerinud korduvalt Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Eesti Kaitseväeorkestri ning Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkestri ees. Ta on andnud kontserte üle Eesti pea kõikides suuremates ja väiksemates saalides. Lisaks soleerinud ka Venemaal, Soomes, Lätis, Leedus, Bulgaarias ja Belgias. H. Zibo on teinud koostööd paljude erinevate Eesti ja välismaa muusikutega, kellest tuntumad Mart Sander, Marko Matvere, Maria Listra, Mihkel Poll, Kristjan Kannukene ning maestro Arvo Pärt.

Mikk Langeproon alustas akordioniõpinguid Tallinna Muusikakoolis (õp. I. Jõeleht ja K. Laas) ning jätkas G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis klassikalise akordioni erialal (õp. T. Välja), mille lõpetas kiituse ning hõbemärgiga. Paralleelselt lõpetas ta ka Kadrioru Saksa Gümnaasiumi kuldmedaliga. Bakalaureusekraadi omandas Mikk Helsingis Sibeliuse akadeemias (prof. Matti Rantanen). Aastal 2017–2018 osales Mikk üliõpilasvahetus programmis Austrias Grazi Muusikaülikoolis (prof. Janne Rättyä).

Mikk Langeproon on korduvalt saanud auhinnatud kohti vabariiklikel akordioni konkurssidel, sh võitis ta 2014. aastal Eesti Noorte Akordionistide konkursil vanema vanusegrupi. Mikk on esindanud Eestit edukalt rahvusvahelisel tasandil, muuhulgas saavutas ta 2013. aastal mainekal Rahvusvahelisel Vilniuse akordionikonkursil II koha. Kõigele lisaks on ta valitud Tallinna Muusikakooli parimaks instrumentalistiks 2011. aastal ning kolmel aastal järjest (2012–2014) G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli akordioniosakonna silmapaistvaimaks õpilaseks. 2013. aastal võitis ta Maxima Tulevikutalendi tiitli ja 2016. aastal pälvis Mikk Viimsi valla „Aasta muusik 2016“ tiitli. Märkimist väärib ka 2014. aastal konkursi Round Table eripreemia ning edukas esinemine telekonkursil „Klassikatähed 2016“. Aastal 2017 osales Mikk konkursil „Noor Helilooja“, kus tema teos akordionile ja fagotile pääses finaali.

Langeproon on lisaks lisaks Eesti raadiole, kontserdisaalidele ja televisioonile esinenud ka Soomes, Norras, Leedus, Lätis, Venemaal, Saksamaal ning Austrias. Lisaks solistitegevusele on ta tegev kammermuusikuna ning soleerinud orkestrite ees ja osalenud mitmete akordionikonkursside žüriis ning erinevatel meistrikursustel.

Akordionist, pedagoog ja helilooja Tiit Kalluste alustas jazzmuusika mängimist 1980ndatel aastatel, olles toona pioneeriks oma instrumendil improvisatsioonilise muusika mängimisel.
Ta on mitme omanimelise ansambli eestvedaja. Laialdast rahvusvahelist tähelepanu on pälvinud tema osalusega projektid NordicSounds ja Jazz’n’Tango, kus ta on tegev helilooja, muusiku ja produtsendina. Ta on andnud kontserte ja esinenud muusikafestivalidel mitmekümnes välisriigis Euroopas, Skandinaavias, Aasias, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas ning teinud koostööd paljude Eesti muusikute ja rohkem kui poolesaja välisartistiga.

Tiit Kalluste on mitmete heliplaatide produtsent, helilooja ja muusikakirjastaja. Käesoleva aasta oktoobris esitleb ta Sügisjazzil Kumus ja mitmel pool mujal Eestis oma värskeimat heliplaati “Midnight Sun”. Äsja on trükist ilmunud Tiit Kalluste “Akordionikogumik”.

Tiit Kalluste on akordioni ja improvisatsiooni õppejõud G.Otsa nim.Tallinna Muusikakoolis ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on olnud kauaaegne Eesti Akordioniliidu president ning alates 2014. aastast selle auliige.

Kulno Malva on akordionist, pärimusmuusik ja helilooja. Lisaks oma põhipillile akordionile mängib ta torupilli ja karmoškat, aga ka selliseid huvitavaid loodusest loodud instrumente nagu okariina, roopill, dudencivka jm. Kulno on mänginud mitmetes tuntud bändides nagu Svjata Vatra, Lepaseree ja Nikns Suns. Käesoleval ajal esineb ta põhiliselt mehist rififolki tegevas RIFFARRICAs ja astub tihti üles ka sooloartistina.

Kulno ütleb enda kohta: „Ma otsin oma sound’i (helikeelt) ja nägu, ei taha käia juba käidud teed, vaid tallata ise sisse üks rada oma muusikapõllul, olgu aineseks siis päritud laul või endakirjutatud muusika.”


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background