Naized tulid Moostest rahvaluule arhiivi eriauhinnaga

Nädalavahetusel peeti Moostes XX Eesti rahvamuusikatöötluste festivali Mooste Elohelü, mille raames toimunud võistluskontserdile pääses osalema 15 kollektiivi nii Eestist kui ka välismaalt.

Esitada tuli kaks eesti rahvaviisi töötlust: Vana-Võromaalt pärit kohustuslik lugu „Oi, tule üles!“ ning vabalt valitud eesti rahvaviis. Proovile pandi esinejate vokaal- ja instrumentaalvõimed, loominguline fantaasia ning tehnilised oskused. Festival oli avatud kõikvõimalikele kontseptsioonilistele ja tehnoloogilistele uuendustele, säilitades sideme vana ja uue vahel.

Järvamaad esindas Mooste Elohelül Türi Kultuurikeskuse ansambel Naized, kes pälvis Eesti Rahvaluule Arhiivi eriauhinna. Naizte juhendajad on Siret Heinaste ja Ave Avamere ning mõlema võistluslaulu seade tegi Ave Avamere.

Eesti Rahvaluule Arhiivi esindaja tõstis esile Naizte emotsionaalselt mõjuvaid seadeid, kõrget vokaalset taset ja kohustusliku laulu omapoolset sisulist tõlgendust ning avaldas lootust, et lauljad saavad oma loominguks rahvamuusikast inspiratsiooni ka edaspidi.

Lisaks oli järvalastest laval Säreverest pärit Mari Meentalo, kes ansambli Oopus solistina sai festivali patrooni Ingrid Rüütli eriauhinna. Oopuse liige Johannes Ahun aitas kaasa ka ansambli Naized esinemisele, luues ühele nende laulule elektroonilise muusikatausta.

XX Mooste Elohelü peapreemia võitis Marbuus, kohustusliku loo parima töötluse preemia sai Kalevi Kammerkoor, noortepreemia läks triole Viuväuvau ning preemia „Leidlik mõte“ sai Fränder. Publiku lemmiku tiitli pälvisid Tähtihellad, Eesti Esitajate Liidu stipendiumi ja loomelaagri Ungrus võitis Mirt, Võro Instituudi eriauhinna „Julge joro“ sai Maatasa ning „Suidsusannasümfoonia“ eripreemiä – lava pääl nigu sannan – kuum ja ehtsä! pälvis Oopus.

Võistluskontserdil esinejaid hindasid Anne Erm, Peeter Rebane, Kristjan Priks, Tauno Aints ja festivali patroon Ingrid Rüütel.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background