Paide riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi võitis Salto arhitektuuribüroo ideekavandiga „Pai“

Eile avalikustati Riigi Kinnisvara AS, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Arhitektide Liidu korraldatud Paide riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi tulemused. Parimaks tunnistati Salto arhitektuuribüroo ideekavand “Pai”. Ideekavandi autorid on Maarja Kask, Ralf Lõoke ja Martin McLean. Arhitektuurivõistluse eesmärk oli valida Paide vanalinna muinsuskaitsealasse sobivaim arhitektuurne lahendus Paide riigigümnaasiumi õppehoone rekonstrueerimiseks ja  juurdeehituse rajamiseks.

Posti 12 kavandatav koolihoone on planeeritud kuni 252 õpilasele, mille peahooneks on 1910. aastal ehitatud tütarlaste gümnaasiumihoone.

“Paide on üks esimesi linnu, mis oli huvitatud riigigümnaasiumi loomise ideest. Mul on siiralt hea meel, et unistus riigigümnaasiumi päris oma koolihoonest saab peagi reaalsuseks,“ sõnas haridus- ja teadusminister Mailis Reps.  „Kaunis ajalooline gümnaasiumihoone saab värske ja väärika sisu. Usun, et uuest koolimajast saab inspireeriv keskkond kõigile Järvamaa gümnasistidele ja kogu kooliperele.“ Ministri sõnul sobitub plaanitud koolimaja hästi ümbritseva linnaruumiga.

Arhitektuurikonkursi koordinaator ja Riigi Kinnisvara projektidirektor Enno Parker võttis kokku žürii tagasiside võitjate kohta: „Žürii hinnangul suhestub juurdeehitus hästi ajaloolise hoonega, kus vana hoone on igast suunast hästi vaadeldav. Oskuslikult on loodud uuenduslik ja värskelt mõjuv kooli siseruum ning ideekavad on tundlikku ajaloolisse keskkonda linnaehituslikult hästi sobituv lahendus. Oskuslikult on kasutatud krundi tugevat reljeefi, luues huvitava dialoogi nõlva ja hoone katusemaastikuga ning loomulikku valgust on hästi ära kasutatud.“

Paidesse Posti tänav 12 kavandatav riigigümnaasiumi koolihoone on planeeritud kuni 252 õpilasele, netopinnaga kokku ca 2 370 m². Posti tänava ääres paikneb riigigümnaasiumi peahooneks kavandatav 1910. a ehitatud tütarlaste gümnaasiumihoone, mis on riikliku kaitse all ajaloomälestisena. Hoone juurdeehituse tulemusena on õppehoone arhitektuurselt terviklikult kõrgetasemeline, juurdeehitus sobib funktsionaalselt ja linnaehituslikult antud asukohta ning olemasolevate hoonega. Koolialale on planeeritud kaks lauatennise lauda ning rattahoidla ca 50 jalgrattale. Uus Paide riigigümnaasium on plaanis avada 2021. aasta sügisel.

Tulevane riigigümnaasium asub Paide linna keskel ehk vanalinnas, Posti ja Valli tänavate vahelisel alal. Ala läheduses paiknevad põhja suunas Paide ordulinnuse varemed, bastionid, vallikraav ja vallitorn, lõuna suunas Rüütli tänav, edela suunas Paide keskväljak koos Paide Püha Risti kiriku ja raekoja hoonega.

Järgmisena korraldab Riigi Kinnisvara AS väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjaga. Gümnaasiumihoone ehitustöid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

 

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background