Paidelane Kalle Grünthal sai president Rüütlilt hoida suure saladuse

Oktoobri alguses sai juulis ilmunud ja praeguseks mitmete ajaloolaste tunnustuse pälvinud raamatu „Sünged Sõjapäevad Türil“ autor Kalle Grünthal küllakutse president Arnold Rüütlilt.

Tunniajalise kohtumise ajal meenutas president Arnold Rüütel oma sõjaaegseid mälestusi, kui ta koos isaga kaitses kodutalu metsas hulkuvate punasõdurite eest ning samuti ka pöördelisi aastaid, mil toimus Eesti iseseisvumine.

Kohtumisel rääkis president Rüütel detailselt, millise meeletu surve all olid tollased poliitikud ning milliseid ähvardusi pidi ta isiklikult taluma tolleaegsete NLKP liidrite poolt, kes nõudsid, et president Rüütel võtaks tagasi Eesti iseseivuse deklaratsiooni. Samuti vastas president Grünthali küsimusele, kes oleksid olnud Eestis riigitüüri juures, kui putš oleks õnnestunud.

Hobiajaloolane kinnitab, et hoolimata oma varasematest avaldustest sel teemal infot mitte jagada, tegi Rüütel seekord erandi ning nüüd teab ka tema, kes olid need inimesed, kellele oleksid näinud kohta ENSV planeeritud nukuvalitsuses Moskva riigipöörajad. Grünthal väidab, et ministrikohtadele ja sealhulgas ka peaministrikohale plaaniti esitada nii mõndagi sellist inimest, kes ka praegu Eesti poliitikas tegev ja tuntud, kuid täpsema info tahab ta president Rüütli kombel enda teada jätta.

Eelkõige on eesmärk säilitada see informatsioon tulevastele ajaloolastele, kuid näiteks ühel kohtumisel pensionäridega tehti ettepanek, et Kalle Grünthal võiks selle saladuse vähemalt pangaseifi jätta, juhuks kui teda peaks tabama pastor Harald Meri saatus, kelle seni avastamata mõrva peapõhjuseks arvatakse olevat see, et hingekarjane teadis liiga palju eriteenistuste tegevusest.

Kohtumise lõppedes tegi president Arnold Rüütel Grünthalile vastukingituse oma raamatu „Viimane Rüütel“ näol.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background