Paides süttiv märgutuli jõuab Riigikogu 100. sünnipäevaks Toompeale

Esmaspäeval, 22. aprilli õhtul toimub Paides suur Jüripäeva tähistamine – teist korda tuleb üle-eestiline Jüriöö märgutulede aktsioon ning osaleda saab Jüriöö rahvaspordiööl. Hetkel on  võistlusele registreerunud  681 inimest, ning eelregistreerimine Jüriöö Rahvaspordiööle on lõppenud.

Eelregistreerunud osaleja kinnitab oma osalemist stardis allkirjaga ning saab koheselt käepaela, mis tagab sissepääsu “Märgutulede” üritusele Paide Vallimäel.

Kohapeal registreerunud medalit ei saa, kuid tasuta pääsme “Märgutulede” üritusele tagab käepael siiski.

Jüriöö Märgutuled saadetakse Paide Ordulinnusest vabatahtlike tulehoidjate abiga Tallinna, Tartu, Rakvere ja Viljandi suunas teele kell 21.00. Nendest suundadest hargnevad tuleketid üle kogu Eesti laiali muistse muinastule kombel ehk tuleahelas süttib iga järgnev tuli, kui selle kandja märkab eelmist süüdatud leeki.

Tallinna suunal jõuab märgutuli üheaegselt Jüriöö parki ja Toompeale Kuberneri aeda. Jüriöö pargis võtab tule vastu EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. Tuli jääb kogu ööks tuletorni. Kuberneri aias võtab tule vastu Riigikogu esimees Henn Põlluaas. Sellest tulest läidetakse 120 küünalt Asutava Kogu liikmete mälestuseks. 100 aastat tagasi, jüripäeval, tuli kokku Eesti Vabariigi esimene otsevalitud rahvaesindus ehk Asutav Kogu. Austame parlamentaarse demokraatia rajajaid, Asutava Kogu 120 liiget, tänu kelle otsustele võeti vastu maaseadus ja suur osa eestlastest sai oma maa peremeheks.

Tartu suunal liigub märgutuli ka Põlvasse, Võrru ja Valka, Rakvere suunal Jõhvi ja Viljandi suunal Lõhavere Linnamäele. Jürituli süüdatakse ka Kullamaa linnuses ning Kurese külas asuvas pronksiaegses Pakamäe linnuses. Jüriöö tule teekonda on kaasatud kõikide valdade ja külade elanikud, kust märgutuli läbi läheb.Jüripäeva pidustused toimuvad nii märgutulede alguspunktis – Paides, kus esineb Terminaator , kui ka nendes Eestimaa paikades, kuhu märgutuli viiakse.

Oma lõkkekoha saab märkida veebilehele www.jüriöömärgutuled.ee. Lisaks kutsutakse vabatahtlikke tegema endast, oma naabritest, Eestimaa kaunist loodusest ja kõigest huvitavast sel ööl pilte ja saatma need facebooki lehele Jüriöö Märgutuled 2019 või Ajakeskus Wittenstein – piltidest tehakse fotonäitus, mis hakkab rändama külast külla.Üritust kantakse üle facebooki lehel Jüriöö Märgutuled 2019 ja Delfis.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background