Piibe Teater toob lavale Arlet Palmiste tõsielulise näidendi

Oktoobris toob Piibe Teater Lääne-Virumaal Udriku mõisa kuivati pööningul publiku ette Arlet Palmiste tõsielulistel sündmustel põhineva näidendi „Varjud“.

Tüki lavastaja on Tiit Alte ja kunstnik Riina Vanhanen. Peaosades on kutselised näitlejad Liis Haab ja Jaanus Nuutre ning lisaks teevad kaasa piirkonna parimad harrastusnäitlejad ja erikülalisena Erik Ruus.

Näidend jutustab traagilistest sündmustest Udriku mõisa juures Männiku külas Johanirahva talus 5. juunil 1945, mil kohalikud noored kogunesid peretütre sünnipäevale, mis lõppes kõigi kohalolnute mõrvamisega NKVD poolt.

Autor Arlet Palmiste ütles, et näidendi nimi on „Varjud“, sest aeg oli selline. Inimesed elasid varjus – NKVD-lased liikusid varjus, metsavennad elasid varjus, isegi tavainimesed elasid varjus sooviga mitte silma paista. Varjud liikusid ja varjud kohtusid ning varjus toimusid ka hirmsad sündmused.

Palmiste lisas, et tegemist on traagilise armastuslooga, kus ajastu ei luba armastajatel leida oma tõelist õnne. Kuigi publiku jaoks tuleks alati ka mõned naljad näidendisse kirjutada, siis seekord polnud see võimalik. Mida rohkem autor sellesse aega süvenes, seda mustemaks kõik läks.

Lavastust toetavad MTÜ Arenduskoda ja LEADER-program, Kesk-Eesti Tre Raadio, AjaLeht, Kadrina vald ja Udriku mõis.

Arlet Palmiste näidendi „Varjud“ esietendus on 10. oktoobril ja seda mängitakse vaid neljal õhtul.

Täpsemat infot lavastuse kohta saab telefonil 53475723 või e-posti aadressil piibeteater@gmail.com. Piletid on eelmüügis veebilehel www.silverticket.ee.

Ajaloost

1945.a saabudes oli sõda Eestimaal lõppenud ja kahurid paukusid veel vaid kaugel Saksamaal. Eestis oli ennast peremehena sisse seadnud punavõim. Kõik, kes julgesid punavõimule vastu hakata või kritiseerida, kõrvaldati ajutiselt või jäädavalt. Õhus valitses usaldamatus, sest uutes oludes polnud teadmist, kes kuhu poole hoiab.

Kodudesse pöördusid tagasi sõjas käinud noored mehed, kes ei usaldanud uut punavõimu ja redutasid seepärast metsas, oodates oma võimalust. NKVD hoidis kõigel ja kõigil silma peal. Rahva seas oli juba üles seatud agentide võrgustik. Igaüks võis olla soosingu ootuses äraandja.

5. juunil 1945 kogunesid Männiku külla Johanirahva tallu peretütar Valve sünnipäevale küla noored ja vanad. Mõningate meenutuste järgi olevat sünnipäevapidu olnud ühtlasi ka kihluspidu Endliga. Oli siis või mitte, aga armastus hõljus õhus ja helge tulevik säras silmapiiril. Nende armastus ei olnud aga lihtne, sest Valvele tegi samal ajal silma ka Artur Heinrich.  

Peole kogunesid algul peamiselt naised ja pimeduse saabudes julgesid metsast välja tulla ka mehed. Kusagil kell kaks öösel tahtis üks peolistest minna õue värsket õhku hingama, kuid märkas väljas liikumist ja hüppas majja tagasi. Väljast avati maja peale tuli ja karm hääl käskis kõigil alla anda. Majast vastati samaga.  

Arvatavalt oli NKVDle „koputajaks“ just Valve põlatud peigmees Artur Heinrich. „Laske naistel välja tulla, aga meie alla ei anna!“ hõikas Ardi vaenlastele. Venelased vastasid leekkuulidega, mis süütasid taluhooned.

Nüüd oli kaks varianti, kas saada surma kuuli läbi või sisse põleda. Mõned üritasid siiski väljuda, kuid lasti kohapeal maha. Lahingu lõppedes korjati kokku kuue mehe ja naise surnukehad. Kaks surnukeha leiti hiljem maja varemete vahelt ja kaks suri hiljem haavadesse.

Sellel jaanipäevaeelsel valgel ööl sai surma kokku 14 peamiselt noort inimest. Sündmus vaikiti maha ja sellest pole säilinud ühtegi ametlikku märget. Kogu sündmust hoiavad elus vaid inimeste mälestused.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background