Pokurahva loendus läks lahti

Pokud Raplamaal. Foto: Pokumaa FB

Möödunud nädala lõpus algas suur üle-eestiline pokurahva loendus.

Teist aastat järjest kutsuvad Pokumaa ja Regio pokuloendusest osa võtma kõiki, kes perega, üksi või paarikaupa siiski matkata soovivad.

Suured tarnamättad ehk rahvakeeli pokud on tuntuks saanud tänu Edgar Valteri 1994. aastal avaldatud Pokuraamatule, millest sai kohe auhinnatud ja armastatud lasteraamat. Tarnamättaid leidub Eestis rohkesti ning oma levikult on nad suisa kosmopoliidid.

Pokud saab kaardile kanda tänu Regio kaardimeistritele. Alustamiseks tuleb minna veebilehele www.pokumaa.ee/pokuloendus ja järgida sealseid juhiseid.

Pokumaa tegevjuht Nele Hendrikson ütles, et kuna pokuloendus toimub teist aastat, on võimalik nende leidmiseks kasutada eelmise aasta kaarti või kanda uued asulad käesoleva aasta kaardile. Hendrikson lisas, et pilte teemaviidetega #pokuloendus või #pokuloendus2020 võib Facebooki postitada ka muudest leidudest.

Möödunud aastal esimest korda toimunud üle-eestiline pokurahva loendus toimus Edgar Valteri 90. sünniaastapäeva tähistamiseks. Pokumaa tegevuse eesmärgiks on säilitada ja eksponeerida Valteri rikkalikku pärandit kunstniku ja loodusmehena ning selle kaudu tutvustada nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele loodust ja looduslähedast eluviisi.

Tänavune pokuloendus kestab 17. maini.

Mõned huvitavad faktid:

  • Pokudel on oma teadusharu: tarnu uurib karikoloogia.
  • Üks korralik poku ehk tarnamätas võib olla isegi kuni 80–90 aastat vana.
  • Tarnaliikide arvuks maailmas on pakutud 1100–2000. Eestis on tarnaliike loendatud 77.
  • Tarnad on kosmopoliidid – neid leidub üle kogu maakera. Kõige rohkem onneid parasvöötmes.
  • Tarnu leidub kõikjal igijääga katmata aladel välja arvatud Amazonase suudmest kagusse jäävala, Araabia poolsaar, Thari kõrb ja põhiosa Aafrikast.
  • Enamik tarnu kasvabmärgaladel, eriti paduratel, soodes ja rabades, tiikide ja vooluvee-kogude kallastel ning isegi kraavides, kus nad sageli moodustavad taimestiku põhiosa.
  • Ehkki tarnadarmastavad vett, taluvad nad hästi kuivust, mistõttu neid kasutatakse aasadel ja muru asemel seal, kus ei taheta kulutada vett kastmise peale.
  • Paljud tarnade ilutaimena kasvatatavadsordid on aretatud Jaapanis.

Stardileht: www.pokumaa.ee/pokuloendus

Sündmus Facebookis: https://www.facebook.com/events/209660460342863/

Fotod tarnamätastest ehk pokudest: pokuloendus 2019

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background