Roosna-Allikul avastati kalataud. Lisatud GALERII!

Vikerforell (Oncorhynchus mykiss); pilt: www.kalapeedia.ee

Veterinaar- ja Toiduamet avastas Roosna-Allikul asuvas kalakasvanduses kalade vereloomeorganite infektsioosse nekroosi tekitaja.

Haigus tuvastati plaanilise proovivõtmise käigus. Inimestele on haigus ohutu, kuid selle levik toob kalakasvatajatele kaasa majandusliku kahju.

Veterinaar- ja Toiduameti Järvamaa keskuse juhataja Andrus Leisi sõnul kehtestati haiguse leviku tõkestamiseks OÜ Neli Elementi kalakasvatusele kuni epidemioloogilise uuringu tulemuste selgumiseni esialgsed piirangud. Leis lisas, et kalakasvatuses tuleb jälgida bioohutusmeetmeid ning kalade ja võimaliku saastunud inventari ja sööda välja viimine kasvandusest on keelatud. Epidemioloogilise uuringu tulemustest lähtuvalt selgub, kas on vaja täiendavaid kitsendusi ja abinõusid.

Kalade vereloomeorganite infektsioosse nekroosi puhul on tegemist viirushaigusega, mis esineb vikerforellil ja teistel lõhelistel ning kahjustab enamasti noori kalu. Viirus nakatab igas vanuses kalu, kes jäävad viiruse kandjateks.

Haiget kala ravida pole võimalik. Haigusest vabanemiseks tuleb kogu kasvanduse kalad hukata ja asendada uutega. Selleks kalad tapetakse (võib suunata inimtoiduks) ning kalakasvanduses tehakse pesu ja desinfektsioon. Mõneks ajaks jäetakse kalakasvandus tühjana seisma.

Viirushaigusega nakatunud kalu on lubatud inimtoiduks tappa tingimusel, et neil puuduvad taudile viitavad kliinilised tunnused ja patoloogilised muutused.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background