Tammsaare mälestuspäeval avatakse Vargamäe muuseumi aastanäitus

Pühapäeval, 1. märtsil kell 13 peetakse Vargamäel Tammsaare mälestuspäeva. Mälestuspäeval avatakse muuseumi aastanäitus „Asjad on tõepärasemad kui inimesed“ ning külas on filmis „Tõde ja õigus“ Mari rolli mänginud Ester Kuntu.

Muuseumi aastanäitus on väljapanek esemetest, mis on olnud olulised Anton Hansen Tammsaare ja tema lähedaste elus. Asjad aitavad avada romaani „Tõde ja õigus“ algkujude päriselu lugusid. „Väljapanekul antakse sõna esemetele, mis räägivad oma loo 19. sajandist ja 20. sajandi algusest. Kust nad on pärit? Kes oli nende omanik? Millist tõde peidavad endas esemed?,“ ütleb näituse kuraator Siiri Kvell. Näituse staaresemeks on 1878ndal aastal ilmunud piibel, mida luges kirjaniku isa Peeter Hansen, ning millel on kandev roll romaanis „Tõde ja õigus“.

Kokku on väljapanekul 11 originaaleset. Muuhulgas on näitusel kirjaniku isa Peeter Hanseni valmistatud tool, mis on ajas kulunud ja mille põhja on tema järeltulijad osavalt parandanud rattakummi tükkidega. „Näitusel saab näha ka pinki, mille valmistas Anton Hansen Tammsaare ise. Võrreldes kirjaniku isa valmistatud tooli Tammsaare pingiga, on näha missugused puutöö oskused olid kummalgi mehel,“ sõnab Kvell. Näitus jääb avatuks 2021. aasta veebruari lõpuni.

Lisaks on mälestuspäeval külas filmis „Tõde ja õigus“ Mari rolli mänginud Ester Kuntu. Estri mängitud tegelaskuju algkujuks oli kirjaniku ema Ann Hansen. Kvelli sõnul leidub kirjaniku emas Annes sarnasusi nii Krõõdale kui Marile. „Ann oli heleda häälega nagu Krõõt ja tugeva kehaehitusega nagu Mari.“

A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel tutvustab 19. sajandi taluelu ja A.H. Tammsaare kultuuri- ja kirjanduspärandit. Muuseumis toimuvad mitmesugused sündmused: koolitunnid, noorte- ja perepäevad, teatrietendused, kinoseansid, näitused jpm. Vargamäel on tõelus ja väljamõeldis jäädavalt läbipõimunud.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background