Täna joostakse marti ja peetakse pidu

Täna toimub Euroopa kultuuripärandiaasta raames üleriigiline maskeerimis- ja sanditamisfestival „Hakkame santima!“, mille raames joostakse marti ja Eesti eri paigus toimuvad mardipeod.

Üleriigiline mardisandijooksmine on ellu kutsutud selleks, et säiliksid eesti mitmekesised sanditamistraditsioonid just perede, noorte ja teiste inimeste elavas kasutuses.

Mardid on maskeeritud tegelased, kes käivad perest peresse ja toovad õnne. Varasemalt käisid mardisandiks täiskasvanud mehed ja noored, kuid tänapäeval käivad marti jooksmas ka lapsed.

Mardid käivad ringi peredena, kus on palju erinevaid tegelasi. Kõige tähtsam on mardiisa, kes juhib kogu seltskonda ja annab martidele loa tantsida, laulda, küsida mõistatusi või mängida pilli. Nõuandeid mardisandijooksjatele leiab aadressilt www.mardipaev.com.

Festivali „Hakkame santima!“ väliskülalised Venemaalt, Lätist ja Itaaliast annavad kontserte üle kogu Eesti. Järvamaal astub üles meeste folklooriansambel „Boes and Merdules“, mis tutvustab Sardiinia iidseid maskeerimis- ja sanditamiskombeid. Kell 11 esinevad nad Albu mõisas, kell 12 Aravete Keskkoolis ja kell 14 Koeru Hooldekeskuses.

Õhtul kell 19 algab Albu Rahvamajas suur mardipidu, kus lisaks Sardiinia meestele teevad kaasa Arhailised Mehed, Simmeldajad ja Kromkapunt. Martidele on peole sissepääs tasuta, teistel tuleb välja käia 5 eurot.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background