Täna on insuldipäev. VIDEOLOENG!

Täna tähistatakse kogu maailmas insuldipäeva, et juhtida tähelepanu raskele haigusele, mille tõttu sureb Eestis üle 800 inimese aastas.

Insulti esineb rohkem meestel, haigestuda võivad nii nooremad kui vanemad inimesed. Insult tekib äkki ning sümptomite äratundmine ja kiire sekkumine võib päästa elu.

Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog dr. Janika Kõrv selgitas, et insuldi üks põhjus on ajuveresoone lõhkemine, mille tulemus on verevalum ajus. Enamik insultidest on aga põhjustatud ajuveresoone ummistusest verehüübe ehk trombi tõttu, mida nimetatakse ajuinfarktiks.

Insuldi puhul tuleb tegutseda kohe, sest iga sekund loeb. Insuldile iseloomulikke sümptomeid aitab meeles pidada, ära tunda ja tegutseda ingliskeelne sõnakombinatsioon FAST (face, arms, speech, time ehk nägu, käed, kõne, aeg).

Jälgida tuleb, kas patsiendi üks näopool või suunurk on alla vajunud, paludes tal näiteks naeratada. Samuti tuleb kontrollida, kas patsient saab mõlemat kätt tõsta ja neid üleval hoida ning kas tema kõne on segane. Selliste sümptomite ilmnemisel tuleb kiiresti tegutseda ja helistada viivitamatult häirekeskuse numbril 112.

Insuldi ennetamiseks tuleb loobuda suitsetamisest ja alkoholist, süüa tervislikku toitu ja olla füüsiliselt aktiivne. Insuldi tekkimist soodustavad mitmed tegurid ja haigused, mis on ravitavad – näiteks kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase veres ja südame kodade virvendusarütmia.

Ligi kolmandik insulti haigestunutest sureb esimese kuu jooksul ja kolmandik ei parane täielikult. Tegemist on ägeda haigusega, millesse haigestub Eestis ligi 5000 inimest aastas.

Kuidas insulti ära tunda, jagab nõuandeid neuroloog dr. Janika Kõrv videoloengus, mida saab vaadata siit: SIIN

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background