(Katrin Karisma)

Teemaks infovälja-ja sagedusteraapia. Saatekülaliseks terapeut Liis Kuurme.

(Katrin Karisma)

Tänapäeval on erinevaid seadmeid, mis mõõdavad aktiivsuse ja tervise olukorda (aktiivsusmonitorid, nutikellad). Kuidas need seadmed töötavad ja kellele neid vaja on, räägib biohäkker Siim Land.

(Katrin Karisma)

Kogelus on kõnehäire, mis tekib inimese tahtest sõltumata ja mida inimene tihti kontrollida ei suuda. Kogelusest ja sellest, kuidas sellega toime tulla ja ravida, räägib Eesti Kogelejate Ühingu juhatuse liige Raul Isotamm, kes erinevate tehnikate abil on kogelemise kontrolli alla saanud.

(Katrin Karisma)

Liikumine on igas vanuses inimesele positiivselt seotud vaimse- ja füüsilise tervise, elukvaliteedi, enesehinnangu ja psühholoogilise heaoluga ning avaldab positiivset mõju töövõimele. Kui palju me peame liikuma ja kuidas seda teha terviseprobleemide korral, räägib Tabasalu perearstikeskuse perearst dr Piret Rospu. 

(Katrin Karisma)

Teemaks meeltepõhine toitumine.Meeltepõhine toitumisharidus on mänguline ja praktiline viis tutvustada  lastele uusi maitseid ja suunata neid tervislikumalt sööma. Saatekülalineon funktsionaalne toitumisnõustaja Külli Holsting.

(Katrin Karisma)

Toidurasvad on inimorganismile kontsentreeritud energiaallikaks. Toidurasvad koosnevad rasvhapetest. Rasvhapped on pika alifaatse ahelaga karboksüülhapped, mis võivad esineda nii küllastunud kui ka küllastumata ühenditena. Mis vahekorras peab olema meie rasvhapped ja mis rolli mängivad rasvad meie organismis, räägib funktsionaalse toitumise terapeut Annely Soots.

(Katrin Karisma)

“Mineraalainete mikroelemendid” II osa”. Mikroelementidest räägib dr. Riina Raudsik, lähema vaatluse all on seleen, kroom, räni, väävel, boor, mangaan, molübeen ja vanaadium.

(Katrin Karisma)

“Mineraalainete mikroelemendid I.osa”.

Mikroelemendid on keemilised elemendid, mida organism vajab elutegevuseks suhteliselt väikeses koguses, võrreldes makroelementidega. Mikroelementideks loetakse aineid, mida organism vajab
kontsentratsioonides 0,1–0,5 mg. Levinumad mikroelemendid on magneesium, raud, vask, koobalt, tsink, jood, seleen jt. Mikroelementidest räägib dr. Riina Raudsik.

(Katrin Karisma)

Vitamiini ABC – Vitamiinid on asendamatud mikrotoitained. Need ei anna energiat, kuid on eluliselt tähtsad organismi normaalseks tööks ja tervise alalhoidmiseks. Vitamiinid avastas Tartu Ülikoolis töötav arst Nikolai Lunin 1880. aastal. Saates uuritakse toitumisnõustaja Külli Holstingu käest lähemalt, mis asjad need vitamiinid õigupoolest on ja miks neid vaja on. Süvitsi räägib ta A ja B-grupi vitamiinidest.

(Katrin Karisma)

Toidulisanditest räägib funktsionaalse toitumise terapeut Annely Soots.

(Katrin Karisma)

Tehisintellekti roll tervishoius. Tehisintellektist ja tuleviku meditsiinist räägivad TTÜ professor Jüri Vain ja emeriitprofessor Mart Min.

(Katrin Karisma)

Tagasi tervise juurde – ravimitega või ravimiteta? Tänapäeva kiires ühiskonnas on ära unustatud keha isetervenemisvõime ja loodusest abi otsimine. Haigeks jäädes ulatatakse alatihti käsi ravimite poole, et kiiresti sümptomitest vabaneda ja tööle naasta. Dr. Riina Raudsik toob tagasi meid esivanemate tarkuste juurde ja valgustab meid tänapäeva meditsiini varjupooltega.

(Katrin Karisma)

Istumine on haiguste põhjustamises sama suurte mõjudega nagu suitsetamine.  Me inimesed pole kunagi varem nii palju istunud kui tänapäeva ühiskond seda
teeb. Mis tagajärjed on istumisel ja vähesel liikumisel, selgitab  vaimsete praktikate õpetaja ja terapeut Kreet Rosin-Pindmaa nii  läbi lääne- kui  ka hiina meditsiini.
                  

(Katrin Karisma)

Teemaks juuste ja peanaha hooldus. Kuidas juukseid ja peanahka hooldada vastavalt juustetüübile, räägivad keemikud Ave Raudmäe-Linnas ning Alevtina Peek Meravita teadus- ja arendustiimist.

(Katrin Karisma)

Kaaniravi ehk hirudoteraapia on vanaaegne loodusravi meetod, mille  ajalugu ületab tuhandeid aastat. Rahvameditsiinil põhinev tervendusmeetod kasutab kaanidega vere eemaldamise stimuleeriv toime organismile. Kaanisüljes leiduvad bioloogiliselt aktiivsed ained. Kaaniravist ja selle  toimest räägib Pärnu Tervistav Stuudio juhataja ja loodusravi terapeut Helle Kullerkupp.
>

(Katrin Karisma)

Nahk on keha suurim organ ning kuni 60% sellest, mis me paneme oma nahale, imendub meie organismi. Seega tasub olla tähelepanelik selle suhtes, mida oma nahale määrime. Mis aga peitub nendes vahendites ja kuidas need meie tervisele mõjuvad räägivad meile keemikud Meravita teadus- ja arendustiimist Ave Raudmäe-Linnas ja Alevtina Peek.

(Katrin Karisma)

Päevitamisest ja päiksekaitsevahenditest räägib meile Dr. Niine Nahakliiniku dermatoveneroloog dr. Ulvi Loite.

(Katrin Karisma)

Teemaks suuhügieen. Kuidas oma suud korras hoida ja mis vahendeid selleks kasutada, räägib Unimed Kliiniku suuhügienist Anneli Tammet.

(Katrin Karisma)

Teemaks teadlik hingamine. Hingamist peetakse iseenesest mõistavaks tegevuseks, millele suurt tähelepanu ei pöörata. Kuidas õige hingamine sulle mõjuda võiks ja millele tähelepanu pöörata, räägib meile hingamisterapeaut Heiki Tomson.

(Katrin Karisma)

Parasiidid on maal elanud palju kauem kui inimene ja nad on ka inimesest paremini kohandunud. Parasiidid annavad endast märku alles siis kui organism on nõrk. Parasiitidest ja nende mõjust organimile räägib dr. Riina Raudsik.

(Katrin Karisma)

Harmooniline suhe ja õnnelik perekond on pea igaühe unistus. Kahjuks on see tänapäeva maailmas harv nähtus. Õnneliku suhte valemit meile koolis ei õpetata. Suhetest ja partneri leidmisest räägib meile vaimse tervise ekspert, psühholoog ja koolitaja Erik Rüütel.

(Katrin Karisma)

Mineraalaine ehk mineraaltoiteaine on anorgaaniline ühend, mis sisaldab organismi elutegevuseks vajalikke elemente. Saates võetakse ette makroelemendid ja nende vajalikkuse organismile.
Makroelementidest räägib dr. Riina Raudsik.

(Katrin Karisma)

Erinevalt arvamusest, et vitamiinid on energiat andvad pillid, annavad inimesele energiat hoopis
süsivesikud (sahhariidid e. suhkrud), valgud ja rasvad.Küll aga on vitamiinid kasulikud selleks, et organism  igapäevaselt ja kogu elu normaalselt töötataks. Vitamiinidest C,D ja E, mis on asendamatud mikrotoitained, räägib Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse esinaine, toitumisnõustaja ja -koolitaja Reelika Õigemeel.

(Katrin Karisma)

Lapse saamist lükatakse tänapäeval järjest vanemasse easse, millega aga võivad kaasneda omad tagajärjed. Rasedusest ja terve lapse saamisest räägivad meile tunnustatud ämmaemandad Vivian Arusaar ja Silja Staalfeldt-Rahumägi.

(Katrin Karisma)

Iga kuues paar seisab viljakas eas silmitsi probleemiga, et soovitud rasedust ei teki. Viljatus on probleemiks nii naiste kui meeste seas.
Kuidas viljatust ravida, räägib meile Ida-Tallinna Keskhaigla Viljatusravikeskuse juhataja Tiina Loog.

(Katrin Karisma)

Kuidas ikkagi last kasvatada? Mis probleemid on tänapäeva lastel ja kuidas nendega toime tulla? Lapse kasvatamisest ja käitumisest räägib meile Eesti vaimse tervise ekspert, psühholoog ja koolitaja Erik Rüütel.

(Katrin Karisma)

Mis haigused levivad toidu kaudu ja kuidas neid vältida? Kui saastunud on meie toit täna kemikaalidega? Toiduohutusest räägivad Veterinaar- ja Toiduameti toiduosakonna spetsialistid Kadi Padur ja Jaana Oona.

(Katrin Karisma)

Kuidas alustada jõutreeningutega ja millal ning missugused toidulisandid selle juures abiks võiks olla, räägib meile Esta Pilt, kes on mitmekordne Eesti meister, 2018. aasta Euroopa- ja maailmameister masters bodyfitnesis.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

(Katrin Karisma)

Tuleviku meditsiin on olulisemalt perosnaalsem ja robotid on meile tugevasti abiks. Kuidas ja kuhu meditsiin areneb, räägib Eesti geenivaramu vanemteadur Neeme Tõnisson.  

 

(Katrin Karisma)

Tiibeti meditsiin on integreeritud tervishoiusüsteem, mis on hästi teeninud Tiibeti rahvast läbi paljude sajandite ja see süsteem võib tänapäevalgi kogu inimkonnale palju kasu tuua. Saatekülaliseks Tiibeti meditsiini terapeaut Anu Rootalu-Wachsmann.

(Katrin Karisma)

Ajurveeda on elamise teadus ja võimalikult kaua noorena püsimise kunst. Täiuslikuks vormitud looduse laboratooriumis läbi aastatuhandeid kestnud praktika, mille võtmesõnaks on alati individuaalsus. Ajurveedast ja selle olemusest, räägib meile ajurveeda praktik ja psühholoog Mirjam Hakkaja.

(Katrin Karisma)

Teemaks energia ja vibratsioonid. 

Energia ümbritseb meid igal pool ja kogu universum on pidevas võnkumises. Kuidas energia ja vibratsioonid Sinu tervist mõjutavad, räägib meile vaimsete praktikate õpetaja, terapeut ja mitme enesearengut toetava raamatu autor Kreet Rosin-Pindmaa.

(Katrin Karisma)

Millest koosneb veri ja mis rolli veri meie organismis mängib? Kuidas on lood meil doonorlusega, räägib Verekeskuse juhataja Riin Kullaste.

(Katin Karisma)

Kuidas toituda nii, et toit oleks kantserogeenidevaba? Mis moodi toituda siis, kui oled langenud vähi ohvriks? Vähiriski vähendavast toitumisest räägib Eesti Vähiliidu meditsiini nõunik Tiiu-Liis Tigane.

(Katrin Karisma)

Füsioteraapia on osa taastusraviprotsessist, mis põhineb kehalistel harjutustel, massaažil, sooja-, külma- ja elektriravil. Teraapia eesmärgiks on terviseprobleemide ennetamine või juba tekkinud probleemide leevendamine, et patsient suudaks iseseisvalt toime tulla normaalses elu- ja töökeskkonnas. Mida kujutab ennast füsioteraapia ja millal ning kellel on seda vaja, räägib spordibioloogia professor Kristjan Port.

(Katrin Karisma)

Vähk on haigus, mille puhul ei ole võimalik nimetada ühte kindlat põhjustavat tegurit. Küll on aga teada, et 2/3 vähijuhtudest on seotud tubaka ja väärtoitumisega. Kuidas ja millest võib veel vähk tekkida ja kuidas näeb välja vähi ravi, räägib meile Eesti Vähiliidu meditsiini nõunik Tiiu-Liis Tigane.

(Katrin Karisma)

Mida kasulikku on peitub idudes ja kuidas neid kasvatada? Mis on mikrolehed ja milleks need head on? Kuidas me saame oma kodus hoida õhku puhtana ja missugused toataimed selleks sobivad? Sellest kõigest räägivad meile diplomeeritud toitumisnõustaja Külli Holsting,   Hortese tootejuht Tiina Marjamaa ja magistrikraadiga aednik Maria Liivamägi.

Me võtame hingamist tavaliselt iseenestmõistetavalt, seni kuni meid on tabanud mõni viirus või külmetus. Kuidas hoida kopse tervena ja kuidas kopse ravida, räägib meile pulmonoloog Pille Mukk kes on pulmonoloogiakeskuse ülemarst ja juhataja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.

Kaalu langetamisel ei ole olemas absoluutset tõde, mis sobib kõigile, kuna kõik me oleme erinevad ja seega vajame erinevat dieeti. Selle nädala Terviseraadios võtame jutuks kaalu langetamise ja sellega kaasnevad erisugused dieedid. Kaalu langetamisest räägib meile City Tervisekliiniku toitumisnõustaja Teele Teder.Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background