Türi mees teeb Inglismaal ilma

Maikuus ilmus kirjastuselt Argo esimene eestikeelne põhjalik äikeseteemaline raamat „Välk ja pauk“, mille autoriks on Türilt pärit ja praegu Inglismaal töötav Sven-Erik Enno.

Raamat „Välk ja pauk“ on mõeldud laiale lugejaskonnale ega eelda erialaseid eelteadmisi. Keerukamad protsessid on lahti seletatud põhikooli loodusainetes õpitavast lähtuvalt, kuid üksjagu põnevat leiavad kindlasti ka nooremad loodushuvilised.

Põhirõhk on pööratud äikese ja sellega kaasnevate ohtlike ilmanähtuste ning nende tagamaade ja tekkepõhimõtete selgitamisele. Nii näiteks saab teada, miks üks välk lõhub, aga teine põletab, miks ilm külmaks müristab ja mida kujutab endast välk selgest taevast. Äikesega seotud protsesside paremaks selgitamiseks on kasutatud palju illustreerivat materjali nii fotode kui ka jooniste näol.

Sven-Erik Enno ilmahuvi sai alguse 5. klassis, kui ta pärast klassiekskursiooni Türi meteoroloogiajaama ehitas oma aeda ilmajaama ja alustas regulaarseid vaatlusi. Äikest hakkas ta põhjalikumalt uurima geograafiaõpingute ajal Tartu Ülikoolis, mis päädisid 2014. aastal kaitstud doktorikraadiga.

Paralleelselt õpingutega asutas ta 2005. aastal Eesti äikesevaatlejate võrgustiku ja pidas populaarteaduslikke loenguid. Praegu töötab Sven-Erik Enno Suurbritannia ilmateenistuses Met Office välgudetektorite vanemteadurina.

Raamatuga saab lähemalt tutvuda ja seda osta SIIN.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background