Türi valla aasta tegu, tegija ja küla on selgunud. FOTOD!

Täna Türi Kultuurikeskuses toimunud Eesti Vabariigi 102. aastapäevale pühendatud kontsert-aktusel kuulutati välja Türi valla aasta tegu, aasta tegija ja aasta küla.

Türi valla aasta tegu 2019 on Türi OTT. Möödunud aasta augustis käivitus Maarja Brause ja Pille Marrandi eestvedamisel kogukonnaalgatus Türi OTT ehk liikumine otse tootjalt tarbijale. Kohalikul tasandil kasvatatud toit ja väiksem ökoloogiline jalajälg sobib hästi Türi kui rohelise valla põhimõtetega ning toetab tegusate inimeste ettevõtlikkust.

Aasta tegijaks nimetati Jüri Lai. Ta on Türi vallale tublisti tuntust toonud läbi osalemise erinevatel künnivõistlustel nii Eestis kui rahvusvahelisel tasandil. Möödunud aastal Kehtnas toimunud Eesti künnimeistrivõistlustel saavutas Jüri Lai meistrite klassis pöördadral oma 13. meistritiitli ning tiitlivõit andis talle võimaluse osaleda 67. künni maailmameistrivõistlutel Venemaal. Eelmise aasta augustikuu lõpus esindas Jüri Lai Eestit ka Ameerikas toimunud maailmameistrivõistlustel, kus ta saavutas tubli 11. koha.

Aasta küla tiitli sai Käru alevik. Käru on kokkuhoidev kogukond, mis järjekindlalt ajab oma asja. Pikaajalisteks traditsioonideks on emadepäeva tähistamine, südamekuu üritused, küüditatute mälestuspäev, jaanipäevad ja Käru järvepäev. Möödunud aastal korraldasid kohalikud Balti keti 30. aastapäeva tähistamise koos Balti keti taaslavastamisega. Mööda ei saa vaadata ka Kerro Pereklubist, mis tegutseb juba aastast 1977 ning tänaseni käiakse koos igal teisel kuul.

Lisaks anti välja rohelise teo eripreemia, milleks on Konna-rahva roheteod 2019. Türi Kogukonnaselts on võtnud eest vedada kestliku elustiili edendamise Türi vallas. Möödunud aastal korraldas Konna-rahvas piirkonnale olulise mõtteviisifestivali Rohevest, kus sai kuulata huvitavaid ja harivaid loenguid, osaleda töötubades ning nautida kontserte.

Kestliku mõtteviisi juurutamiseks noorte seas korraldas Konna-rahvas suvise keskkonnateadliku lastelaagri, eeskuju näidatakse taaskasutuspäevade ja talgutega, oskusi jagatakse lahkesti kõikidele huvilistele ning Konna-maja pakub ulualust ka Noortele Kotkastele.

Piduliku kontsert-aktuse „Pesapuu“, mille lavastas Pille Paal, tõid lavale Türi Lasteaia Türi-Alliku maja lapsed. Kaastegevad olid tantsurühmad Riikar ja Mõnusad, Türi Poistekoor Tiiu Schütsi juhendamisel ning Kati Spordiklubi emmede ja beebide rühm Katrin Särkineni juhendamisel.

Teet Reieri tehtud fotosid saab vaadata SIIT.

Aasta küla Käru tutvustus (muutmata kujul):

Käru on üks kokkuhoidev kogukond, mis järjekindlalt ajab oma asja. Inimesed Kärus on harjunud ise asju tegema ega oota väga, et keegi tuleks ja korraldaks neile huvitavaid tegevusi. Asju, mida ette võetakse ja ära tehakse on Kärus omajagu.

Pikaajaliseks traditsiooniks on Kärus:

  • Emadepäeva tähistamine. Kui enne valdade ühinemist valiti Käru valla aasta ema, siis pärast valdade ühinemist on Käru kogukond soovinud seda traditsiooni jätkata ning valitakse Käru kogukonna aasta ema.
  • Südamekuu üritused, mis on terve aprillikuu täis erinevaid, nii füüsilisele kui vaimsele tervisele pühendatud ettevõtmisi.
  • Küüditatute mälestuspäev – väärikas üritus austamaks neid inimesi kes selles tragöödias olid sunnitud osalema. Seda traditsiooni on hakatud järgima ka teistes Eesti paikades.
  • Jaanipäevad, mil jaaniõhtule eelneb terve päev tegevusi nii spordi kui kultuuri huvilistele.
  • Käru järvepäev mis hõlmab terve päeva jagu üritusi ja päädib populaarse kontserdi ning suurejoonelise ilutulestikuga paisjärve kaldal. See on hea näide koostööst kohalike ettevõtete, seltside, kodanike ja valla vahel, nagu ka paljud muud ettevõtmised.

Pärast valdade ühinemist on kogukonna entusiasmist tähistatud üheskoos vabariigi aastapäeva koos kõige sinna juurde kuuluvaga (nii hommikuse lipuheiskamise, mälestushetkega kirikus kui ka mõne aktiivse ühistegevusega).

2019. aastal korraldasid kohalikud Balti keti 30. juubeli tähistamise koos Balti keti taaslavastusega, kuhu olid kõik ajastutruud aksessuaarid oodatud. Meenutati tolleaegseid sündmusi ning lauldi üheskoos rahvuslikke laule. Kohalikku Käru kirikusse sätiti ülesse Balti keti fotonäitus (tolleaegsed pildid Kärus toimunust), mida on võimalik ka praegu veel uudistama minna. Ettevõtmine leidis kajastust üleeestilises meedias.

Oma kodukoha hea väljanägemise eest hoolitsetakse tihti ka talgukorras ja seda on Kärus näha. Seda kinnitab sage positiivne tagasiside läbisõitjatelt. Järjest enam elamuid tehakse korda ning ka kortermajad on oma majade rekonstrueerimiseks palju panustanud.

Käru elanikud on ka väga aktiivne spordirahvas. Mitmed spordiringid on pikaajaliste traditsioonidega, pakkudes inimestele mitmekülgset sportimise võimalust ja edendades tervislikku eluviisi. Populaarsemad spordialad on kergejõustik, lauatennis, võrkpall, pentank, koroona. Soovi korral saab osa võtta Jooga treeningutest ning Idla võimlemisest. Käru inimesed on võtnud aktiivselt kasutusele terviseraja, mis ka 2019 aastal sai olulise täienduse, parandamaks veelgi tervisliku liikumise võimalusi. Aktiivselt osaletakse ka valla spordiüritustel ning tuuakse koju häid tulemusi.

Ka rahvakultuuri huvilistele on mitmeid võimalusi nagu näiteks rahvatantsurühmad Kärutajad, Naksakad, Memmed ning kooli mudilaste rühm. Naisrühm Naksakad osales 2019 aasta üldtantsupeol.

Aleviku südameks on väike ja kodune Käru Põhikool, mille tuleviku pärast kogukond muret tunneb. Käru rahvast liidab ka kohalik kogudus, mis tegutseb ainulaadses Käru puukirikus, kus korraldatakse väga populaarseid kontserte ja muid ettevõtmisi.

Kärus ei saa kuidagi mööda vaadata Kerro Pereklubist, mis tegutseb juba aastast 1977 ning tänaseni käiakse koos igal teisel kuul. See on muutunud nii populaarseks, et pidulisi tuleb ka lähilinnadest.

Soovijatel on võimalus Türi valla tegemistes kaasa rääkida läbi aktiivselt toimiva kogukonnakogu. Kogukonna kooskäimiseks on hubase koha loonud Toosikannu Puhkekeskus Käru kohaliku kõrtsi näol, mis on heaks võimaluseks kokkusaamiseks nii kohalikele kui ka ümberkaudsetele inimestele.

Käru aleviku inimestel on ka üks suur unistus. See on kergliiklustee rajamine aleviku peatänava äärde. Täna peavad jalakäijad, kelle hulgas on ka koolilapsed oma igapäevasel kooliteel, jagama kitsast sõiduteed aina tiheneva autoliiklusega.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background