Türil tegutsenud kauplus saab uue kogukondliku hingamise. Loe eestvedaja lennukaid plaane!

20/10/2020

Tagasi

Foto: realty.ee

Facebooki grupis “Teeme koos Türi linnast ja vallast hea elukoha” saab lugeda, et Türi südalinnas asuv hoone, Paide tänav 5, kus varem tegutses teise ringi kauplusena Joosu pood, saab uue, kogukondliku hingamise.

Ettevõtmise eesvedaja Maarja Brause kirjutab: Sellest tuleb maja, mis toob loodetavasti palju rõõmu meie kohalikele inimestele ja ka külalistele. Türil võiks olla juures paar asjakest praegust toredust täiendamas. Võiks olla “Sõbralt sõbrale” põhimõttel töötav pood, kuhu saaksid inimesed oma asju tuua ja võiksime välja kujundada laheda kvaliteetse vintage-stiilis second hand poe ning suunata annetusi samas ka otse abivajajatele. Selleks on olemas MTÜ, mis võiks teemaga tegeleda.

Isiklikult tunnen puudust ka mängunurga ja õuemänguplatsiga varustatud kohvikust, mis ei pea olema suur, aga millel on meie lastega peresid toetavas kogukonnas kindlasti oma nish. Paide 5 õueala võimaldab sellise asja välja ehitamist küll. Soomes on olemas ka toredad kombinatsioonid – kirbuturg/kohvikunurk, kus viimane ei domineeri, kuid võimaldab siiski soodsalt piruka ja kohvi osta, jalgu puhata ning juttu ajada. Sellist nurgakest sooviksin väga muuhulgas meie linna seenioridele.

Kolmas asi, mis on mind väga unistama pannud, on Haapsalu Ilon Wiklandi muuseumi ning teiste, palkmajadesse tehtud ööbimiskohtade /apartmentite külastamine (nt Haapsalus ja Pärnus) ja olen mõelnud, et kui Türil leiduks ükski palkmaja, mille saaks päästa, sarikad välja jätta ja luua kenad katuseakendega korterid, siis ma teeksin seda. Ja ma leidsin selle maja .

Turunish ei ole võibolla kolossaalselt suur, kuid ei peagi olema. Talveperioodil saab kaminaga varustatud katusekorterit näiteks üritusteks kasutada. Samuti võib anda osa pinda välja püsiüürnikule. Maja tagatiiba on mõeldud terviseteenused. Olen arstina pikalt unistanud oma praksise avamisest ning teeksin vajadusel hea meelega koostööd erinevate terapeutidega, et võiksin lõpuks ometi käsitleda inimest kui tervikut ning üritada turgutada nii vaimset kui füüsilist tervist erinevate meetoditega, mis ei tauni kindlasti klassikalist tablettravi, kuid toetavad ka muul viisil. Tagatiivas kaminavalgel võiks terviseteemasid käsitleda ka erinevates gruppides jne. Plaanis on välja ehitada kaldtee ning võimaldada juurdepääs ka ratastoolis inimestele. Kõik toad ja hoone tiivad saavad olema ristkasutatavad ning sobivad erinevateks tegevusteks, aga ka elamiseks. Apartmendid II korrusel soosivad muuhulgas seda, et tuua külalislektoreid ja terapeute ka väljaspoolt meid teenindama.

Poe osas võiks olla oma vitriin Türi valla oma toodangule ning ka kohvikus on plaanis soosida erinevate kohalike tootjate pakutavaid küpsetisi jm.

Teiselt poolt sooviks pakkuda tööpraktika/töötamise ning vabatahtliku panustamise võimalust piirkonna noortele ja võimalik, et ka erivajadustega inimestele. Suures majas ning aias on palju teha ja praktikat/töötamist turvalises ja toetatud keskkonnas saavad proovida ka rehabilitatsiooniteenust vajavad inimesed.

Eesmärk on siis see, et luua kohalikele võimalusi ennast teostada, turustada oma toodangut, realiseerida mitte vaja minevaid teise ringi asju, teha tööpraktikat, olla lihtsalt koos, sotsialiseeruda, arutada põnevatel teemadel, turgutada tervist ja tunda ennast mõnusalt. Teine suur eesmärk on elavdada turismi ja Türi külastamist, pakkuda ööbimisteenust, mis sobib eriti hästi näiteks just lastega peredele, aga ka kõigile teistele. Kui samas majas on saadaval kohalikud tooted, saaksid neist hõlpsasti osa ka külalised/turistid jne. Majas hakkavad ilmselt toimetama nii OÜ meie perefirmana kui MTÜ erinevate kogukondlike projektide tegemiseks.

On tore, et meil on see maja kesklinnas veel alles. Esimene suurem töö on katusevahetus ja oli kohe näha, et mõne aasta pärast ei oleks maja enam ehk saanudki päästa. Eriti nutuses seisus oli tagatiib, kust metsviinapuu oli läbi lae lausa tuppa roninud. Aga milline potentsiaal sealt samas avanes! Kui valmis saab, siis on tore, ma arvan . Tagumine tiib lähebki esimesena renoveerimisse.

Küsimusele, kas sellest saab Konna maja konkurent vastates, – ei. Plaanid on teised, sisu on teine, nish on erinev. Aga kogukonnale kasutamiseks – seda kindlasti! Hellitusnimena kannab maja praegu nime Piparkoogimaja ja üritame just selliseks armsaks tema välisilmet ja sisu tehagi  Ametlik nimekonkurss tuleb ilmselt hiljem

Maarja Brause jagab samas ka väikest abipalvet ja üleskutset – nädalavahetusel, 24. ja 25. oktoobril korraldatakse lahtiste uste päevad, et tühjendada endine Joosu pood teise ringi esemetest, mis seal alles on. Pakkuda on päris palju riideid, jalanõusid, mänguasju, toidunõusid jm. Kõik need on pärit Skandinaaviamaadest ning teha võib nii mõnegi toreda leiu. Tulge meile külla!  Teeme ruumi peale tulevale remondile. Raha ei küsita, pigem võetakse väike lubadus tulla tulevikus läbi ning toetada meid väikese piruka-kohviostuga ning oma heade ideedega, ütleb Brause.

 

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background