Türil tunnustatakse parimaid

Täna kuulutatakse Türil välja Türi valla aasta tegu, aasta tegija ja aasta küla.

Aasta tegu 2019 kategoorias on nomineeritud EW 101 ehk 101 külgkorvi, Türi aabitsa väljaandmine, Türi Perepesa loomine, Türi Tervisekeskuse ehitamine, Türi Põhikooli keskkonda säästev lammutusprotsess, topsiringi kasutamine Järvamaa laulu- ja tantsupeol, Konna keskkonnateadlik lastelaager Türi Kogukonnaseltsis, Türi Põhikooli projektipäev vabatahtliku tegevuse ja kodanikujulguse teemadel, Türi OTTi käimalükkamine ning kestliku mõtteviisi festivali Rohevest korraldamine ja Konna hoovi suvised kontserdid.

Aasta tegijaks kandideerivad Türi Noortekeskuse juhataja Sulo Särkinen, Väätsa Wakepargi looja Igor Roosma, künnimeister Jüri Lai ja Türi kogukonnaaktivist Maarja Brause.

Aasta küla tiitlit püüavad Käru alevik, Villevere, Lõõla ja Taikse.

Tunnustuskategooriate võitjad kuulutatakse välja täna õhtul kell 17 Türi Kultuurikeskuses algaval Eesti Vabariigi 102. aastapäevale pühendatud kontsert-aktusel.

Türi Lasteaia Türi-Alliku maja lapsed toovad lavale kontsert-etenduse „Pesapuu“, mille on lavastanud Pille Paal. Kaastegevad on tantsurühmad Riikar ja Mõnusad, Türi Poistekoor Tiiu Schütsi juhendamisel ning Kati Spordiklubi emmede ja beebide rühm Katrin Särkineni juhendamisel.

Kandidaatide tutvustus (muutmata kujul):

AASTA TEGU 2019

1. EW 101 ehk 101 külgkorvi – Tõnu Ehasalu ja Taikse Seltsimaja eestvedajate koostöös toimus 2019. aasta 20. augustil Taikses isemoodi rattaomanike kokkutulek. Esindatud oli seitsekümmend viis külgkorviga mootorratast, üks uhkem kui teine. Sündmus liitis külarahvast ühise eesmärgi nimel toimetama ja tõi ka meediakajastuse üle Eesti.

2. Türi Aabits – 2019. aasta oktoobris valmis Türi Põhikooli esimene loovus- ja kunstiraamat. Aabitsa valmimisse panustas  kaheksa aasta jooksul üle saja inimese. Türi Aabits on õpetlik lisalugemisvara esimesele kooliastmele oma kodukoha tundmaõppimiseks ja pakub avastamisrõõmu kõigile Türi elanikele ning külalistele. 

3. Türi Perepesa – SA Lapse Heaolu Arengukeskus ja Türi Vallavalitsuse koostöös avati 2019. aasta septembris Türi Noortekeskuses Perepesa. Perepesa pakub varajast lapseiga ja vanemlust toetavaid teenuseid lastega peredele ning kokkusaamiskohta kogukonnale.

4. Türi Tervisekeskus – 19. novembril 2019 avati Türi tervisekeskuse uus hoone, kus Türi valla inimesi aitavad tervena hoida kuus perearsti, kaks hambaarsti, silmaarst, prillipood, apteek, füsioterapeut ja mitmed erialaarstid koostöös AS Järvamaa Haiglaga. Uue hoone nüüdisaegsete ja mugavate tööruumidega said ka kiirabitöötajad.

5. Türi põhikooli keskkonda säästev lammutusprotsess – Eeskujulikult korraldatud ja läbimõeldult jagamiskultuuri arvestav tegevus, mis vähendas oluliselt ehituse käigus tekkiva prügi hulka ning edendas kogukonnas ringmajandust. Suurepärane koostöö valla, kooli ja kogukonna vahel!

6. Järvamaa laulu- ja tantsupeol topsiringi kasutamine – Topsiringi teenus Türil toimunud Järvamaa laulu- ja tantsupeol tõstis kogukonna teadlikkust ja pälvis palju positiivset tagasisidet. Topsiringi rakendamine aitas jätta väiksema jalajälje loodusele ning hoida keskkonda.

7. Konna keskkonnateadlik lastelaager Türi kogukonnaseltsis – Türi Kogukonnaselts korraldas suvise lastelaagri, kuna usub, et kestlik mõtteviis juurdub kõige paremini noortes ning tuleviku tegijad on just nende hulgas.

8. Türi Põhikooli projektipäev vabatahtliku tegevuse ja kodanikujulguse teemadel – Õpilasesinduse algatusel kutsuti Türi Põhikooli lektoreid üle Eesti. Noortega arutleti põnevatel teemadel ja õpetati ka õpetajaid paremateks suhtlejateks. Kogu sisukas päev oli korraldatud õpilaste poolt.

9. Türi OTT – 2019. aasta augustis käivitus Maarja Brause ja Pille Marrandi eestvedamisel kogukonnaalgatus Türi OTT ehk liikumine «otse tootjalt tarbijale». Kohalikul tasandil kasvatatud toit ja väiksem ökoloogiline jalajälg sobib hästi Türi kui rohelise valla põhimõtetega ja toetab tegusate inimeste ettevõtlikkust.

10. Kestliku mõtteviisi festivali Rohevest korraldamine ja Konna hoovi suvised kontserdid – Türi Kogukonnaselts korraldas piirkonnale olulise mõtteviisifestivali, kus oli võimalik kuulata loenguid, osaleda töötubades ja kuulata suviseid kontserte. Hinnanguliselt oli külastajaid kolme päeva jooksul ligi 500. Festivali toetasid Lõuna-Järvamaa Koostöökogu ja Türi Vallavalitsus.

AASTA TEGIJA 2019

*SULO SÄRKINEN

Türi Noortekeskuse juhina ei vaja Sulo Särkineni nimi väga palju tutvustamist. Tema teod räägivad tema eest ise. Sulo on Türil sündinud ja kasvanud aktiivne noor inimene, kelle juhtimisel korraldatakse kogu Türi valla noorsootööd ja kelle eestvedamise korraldatakse noortele mitmeid erinevaid töö- ja puhkelaagreid.

Lisaks noortekeskuses tehtavale tööle lööb Sulo kaasa paljude teiste Türi valla ürituste korraldamisel: ta on kevadpealinna töögrupi ja õunafestivali korraldustoimkonna liige, Douzelage ja Innovation Circle projektipartner rahvusvahelises noorsootöös ning katuseorganisatsioonide pakutavates projektides ja laagrites. Sulo on rulluisuvõistluste Türi Rull üks eestvedaja ja korraldaja.

Loomulikult ei saa me üle ega ümber Sulo ühest suurimast ettevõtmisest, mis on tuntust toonud lausa rahvusvahelisel tasandil, Türi vallast rääkimata. Selleks on loomulikult Kõrgessaares asuv Türi Elamuspark, millele eelmisel aastal lisandus täiendusena välibatuudiväljak.

*IGOR ROOSMAA

Väätsa Eakate seltsi “Ristikhein” eestvedajate meelest on Igor Roosmaa mees, kes unistab suurelt ja tegutseb targalt.

Mõned aastad tagasi tekkis Igor Roosmaal Väätsa järvel jääraja tarbeks lumerada lükates mõte, et sellel järvel võiks ka suvel midagi vahvat teha saada.

Mõeldud tehtud!

2016. aastal kirjutas Igor Roosmaa kohaliku omaalgatuse programm Leaderisse projekti Wakepargi ehk veelauapargi rajamiseks Väätsa järvele ja saigi rahastust. Ehitama hakati Wakeparki 2018. aasta kevadel.

Sama aasta sügisel ehitati Igori eestvedamisel Väätsa järve äärde ka administratsioonihoone ning terrass. Tänaseks asub seal ka kohvik ning saun. Saunamõnusid saavad iganädalaselt nautida ka talisuplejad.

2019. aastal paigaldati järvevette opstaaklid, batuut ja aerusupilauad. Osteti kalipsosid, veelauasõidu varustust ja park saigi eelmisel aastal ametlikult vilede ja tulede saatel avatud.

Wakepargi esimene hooaeg oli rahvarohke. Seal sai peetud palju toredaid üritusi ja sünnipäevi. Igori eestvedamisel on tänaseks Wakepargile juurde ehitatud ka paviljon. Territooriumil on korralik välikäimla, dušš ja riietevahetuskabiin. Wakepargis saavad soovijad pidada nii laste kui ka täiskasvanute sünnipäevi ja erinevaid koolitusi.

Wakepargis saab harrastada discgolfi, võrkpalli, sulgpalli ja harjutada tasakaalu balansilaudadel.

*JÜRI LAI

Jüri Lai on Türi vallale tublisti tuntust toonud läbi osalemise erinevatel künnivõistlustel ja seda nii Eestis kui rahvusvahelisel tasemel.

Jüri sai möödunud aastal Kehtnas toimunud Eesti Künnimeistrivõistlustel Meistrite klassis pöördadral oma kolmeteistkümnenda meistritiitli. Tiitli võitmine andis talle võimaluse osaleda kuuekümne seitsmendal Künni Maailmameistrivõistlusel Venemaal.

Eelmise aasta augustikuu lõpus esindas Jüri Lai Eestit ka Ameerikas toimunud maailmameistrivõistlusel ja sai seal tubli üheksateistkümnenda koha.

*MAARJA BRAUSE

Ilmselt suurema osa türikate jaoks on nimi Maarja Brause juba kusagilt teada ja tuttav.

Natukene enam kui kaks aastat tagasi pani Maarja Brause maha oma osakonnajuhataja ameti Hämeenlinna keskhaiglas Soomes, võttis kaasa abikaasa ja lapsed ning kolis tagasi oma kodulinna Türile.

Maarja ei oska niisama käed rüpes istuda. Tal peab alati olema midagi teha, midagi anda ja kuhugi panustada. Nii tunneb ta, et on kogukonna jaoks vajalik. Nii toimus näiteks Maarja eestvedamisel möödunud suvel Türil esmakordselt hoovimüük. Koostöös Aianduse- ja Mesinduse Seltsi inimestega pani ta aluse Türi OTTile ehk siis kohalik tootjalt tarbijale ettevõtmisele, kus käivad oma toodangut müümas ja kaupa ostmas ka inimesed väljaspool Türi valda.

Maarja on oluliselt Türi valda panustanud ka läbi Perepesa töö koordineerimise, valutades oma südant laste ja perede heaolu teemadel.


Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background