Vargamäel avatakse „Tõe ja õiguse“ tõsielulist tagapõhja

Reedel, 1. märtsil toimub  Vargamäel Tammsaare mälestuspäev. Külas on filmi „Tõde ja õigus“ režissöör Tanel Toom ning avatakse näitus, mis räägib romaani tõsielulisest tagapõhjast. Mälestuspäeval saab teada, missugused inimesed ja kohad inspreerisid Tammsaaret romaani kirjutamisel, ning kuidas möödus filmi tegemise protsess.

Mälestuspäeval avataval näitusel saab tutvuda, missugused olid Pearu, Andrese, Krõõda ja teiste tegelaste tõsielulised vasted ning mismoodi sarnanesid nad oma kirjanduslikele teisikutele. Tammsaare muuseum Vargamäel varahoidja-kuraator Siiri Kvelli sõnul inspireeris Tammsaaret kodukant ja siinsed inimesed: „Tammsaare emas Annes on leitud sarnasusi nii Krõõdale kui Marile. Ann oli heleda häälega nagu Krõõt ja tugeva kehaehitusega nagu Mari. Kirjaniku isast Peetrist leiame aga samasuguse töötegija nagu oli romaanis Andres.“

Kvelli sõnul on kirjanik teostes kasutanud ka enda iseloomujooni ning just Indreku tegelaskujus on palju Tammsaaret ennast. „Mõlemad on mõtlikud, õrnaloomulised ja süvenenud raamatumaailma,“ ütleb Kvell.

Lisaks on Tammsaare mälestuspäeval Vargamäel külas filmi „Tõde ja õigus“ režissöör Tanel Toom, kes räägib sajandi filmi valmimisest oma pilgu läbi. Kuidas mahutada 165 minuti sisse 532 lehekülge, neli aastaaega ja 24 aastat? Mis jäi filmist välja ja kuidas möödus filmi tegemise protsess? Kohaletulnutel on võimalus esitada režissöörile ka oma küsimus.

Tammsaare mälestuspäev ja näituse avamine toimub Vargamäel reedel, 1. märtsil algusega kell 16.  Näitus jääb avatuks 2020. aasta veebruari lõpuni.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background