Veider annetaja ja ajalooline ümbrik. Kas Paide keskerakondlasi üritati provotseerida?

Humoorikas lugu provotseeriva kümnekaga sai alguse 23.augustil, kui Paide Linnavalitsuse sekretäri juurde tuli seni tundmatuks jäänud keskealine mees ning ulatas üle leti veidravõitu väljanägemisega ümbriku, olles enne uurinud Keskerakonna reklaamplakatite rahastamise kohta. Ümbrik oli kinnikleepimata ning mees lisas, et soovib sellega toetada Keskerakonda. Kui sekretär püüdis sularahaga ümbrikku tagastada, lasi lahke annetaja jalga. Kirillitsas kraakjalgadega ümbrikus oli kümneeurone rahatäht.

Järgmisel päeval viidi õnnetu ümbrik koos kaaskirjaga Janno Lehemetsa lauale. Pilt hakkas natuke meenutama laste kaardimängu Must Notsu, kus õnnelikud on need mängijad, kelle käes olevas lehvikus musta seapõrsa pilti ei ole. Annetuse vastuvõtmine oleks tähendanud seaduserikkumist, sest sedalaadi anonüümsed annetused erakondadele pole enam lubatud. Ümbrik koos kümnekaga prügikasti visata tunduks veel veidram ning lisaks oleks ju ka see sisuliselt annetuse vastuvõtmine.

Lõpuks kanti raha riigituludesse ja sellega sai naljakas saaga lõpu.

Kas tegemist oli provokatsiooniga või lihtsameelse annetajaga? Keskerakonna Paide osakonna aseesimees Valeri Ivanov usub esimest varianti, sest vene keele väga hea tundjana välistab ta võimaluse, et ümbrikule nurgelised pookstaavid kritseldanud tegelane saaks olla vene emakeelega. Piisab juba sellestki, et venelased kasutavad Keskerakonna puhul mitte eestikeelse sõna transkrptsiooni kirillitsasse, vaid tõlgivad selle – Tsentristskaja Partija.

Veidi tähelepanu pälvib aga ümbrik ise. Nimelt on sellel 1991. aasta detsembris valmistatud kummitempli jäljend, mis pidi asendama postmarki, sest postisüsteemi eraldumine Nõukogude Liidust oli alanud oma markide väljalaskmisega 1.oktoobril 1991 ja nõukogude postmarke nappis. Eesti uusi marke polnud aga samuti võtta, sest hoolimata hiiglaslikest tiraažidest oli maailma filatelistide huvi ametlikult veel sajaprotsendiliselt NSV Liitu kuuluva Eesti postmarkide vastu ülisuur ning need said lihtsalt otsa. Olukorra leevendamiseks valmistati kummitemplid, kus kaheksanurkse raami sees numbrid 60 , 90 või 4.20 vastavalt kehtinud tariifidele. Nendega tembeldati postkontorites olevaid nõukogude kirjaümbrikke ja müüdi. Nii mõnedki selle perioodi kummitemplijäljendiga ümbrikud on väga hinnalised. Antul juhul paistab, et veidravõitu annetaja poolt täissoditu kõige rariteetsemate hulka ei kuulu, nii et kuigi oleks targem olnud see säilitada, pole eesti postiajalugu korvamatut kaotust kandnud.

Sildistatud

Raadio Rapla

Tre raadio Rapla

Current track
TITLE
ARTIST

Background